Tarptautinėje parodoje „Expo 2017“ Lietuvos paviljono ekspozicijos ir kitų erdvių išdėstymas tapo tarsi milžiniško lazerio modeliu, o LED šviesų ir veidrodžių instaliacija atvaizdavo lazerio gimimą – taip Lietuva pasaulinėje parodoje pristatė savo nuveiktus darbus, užtikrinant energetinę nepriklausomybę ir sėkmingai plėtojant alternatyviąją ateities energiją.
Lietuvos paviljonas „Lazeriai. Ateities energija“, kurio autorius – architektas Martynas Valevičius, šviesų koncepcija – architektas ir šviesų menininkas Linas Kutavičius, buvo apdovanotas tarptautinio parodų verslo žurnalo „EXHIBITOR Magazine“ pagrindiniu apdovanojimu „Elementų ir detalių“ kategorijoje už LED šviesų instaliaciją, simbolizuojančią lazerio gimimą (dalyvavo per 120 valstybių). „Scenos techninis servisas“ šviesos efektų meistrui Norvydui Biruliui buvo įteikta speciali padėka už šviesos režisūrą.
STS, pagal pateiktą koncepcijos aprašymą suprojektavo, pagamino ir sumontavo šį unikalų, analogų pasaulyje neturintį sprendinį, sukūrė režisūrinį apšvietimo sprendinį.
Paviljono LED ir lazerių kambarys
Maždaug 400 m2 plote Lietuvos valstybė ir jos pasiekimai energetikoje buvo pristatomi pasitelkiant lazerines technologijas, lazerio spindulius ar jų imitacijas, hologramas, video medžiagą, maketus ir menines instaliacijas. Toks būdas pasirinktas neatsitiktinai – Lietuva yra tarp pirmaujančių pasaulyje valstybių mokslui skirtų lazerių technologijų ir gamybos srityje – kas dešimtas pasaulyje parduodamas mokslo tikslams skirtas lazeris yra sukurtas Lietuvoje.
LED ir lazerių kambarys – kaip didelės estetinės vertės architektūrinėje erdvėje sustabdyta šviesų, energijos ir greičio akimirka. LED kambarys privertė pasijausti esant šios šalies sukurto lazerio šerdyje. Tai buvo fenomenaliai futuristinis elementas.
Instaliaciją STS pagamino ir sumontavo Lietuvoje. Jos sukūrimui panaudota:
15 m. pločio, 8 m. aukščio ir 8 m. gylio kambarys buvo sumontuotas iš specialių skydų su šviestuvais, LED juostomis ir lazeriais grindyse, lubose ir sienose, kurie buvo pakabinti ant metalinių grotelių. Šonuose buvo sumontuoti veidrodžiai. Visa tai sudarė begalybės pojūtį.
Instaliacija buvo suprojektuota taip, kad nutraukus lazerio spindulį (žmogui jį užstojus) pasigirsdavo specifinis garsas, o į tai reagavo ir blykstės. Tai ir sudarė pagrindą kambario interaktyvumui, šviesų instaliacijai, simbolizuojančiai lazerio gimimą.
Lazerio spinduliai ar jų imitacijos panaudotos ir apipavidalinant paviljono fasadą, kuris išsiskyrė savo originalumu ir atkreipė lankytojų dėmesį tiek dieną, tiek tamsiuoju paros metu.
Foto: www.expo2017.lt
Technologijos: LED, lazerių ir apšvietimo sistemos projekto parengimas ir įgyvendinimas.
Lokacija: Astana, Kazachstanas
Partneriai: Anolis (ROBE), ChamSys, Energy Green
Metai: 2017