Valstybinis Šiaulių dramos teatras

Nuo 1931-ųjų metų gyvuojantis Valstybinis Šiaulių dramos teatras į savo ilgalaikius namus Tilžės gatvėje persikelia 1940-aisiais metais. Šio teatro branda ir solidus indėlis į Lietuvos teatro istoriją bei šios meno srities pasaulį žinomas daugeliui teatro mylėtojų. Valstybinio Šiaulių dramos teatro įkūrimo metu tebuvo vienas profesionalus teatras Lietuvoje, o šis tapo antruoju tokio lygio teatru.

2014-2015 metais įvykdyta Valstybinio Šiaulių dramos teatro fasadų architektūrinę išraišką pakeitusi rekonstrukcija, o 2018-2019 metais baigti pagrindiniai darbai, susiję su didžiąja sale, žiūrovų bei šalia salės esančiomis erdvėmis, grimo kambariais.

„Šio rekonstrukcijos ir modernizavimo projekto išskirtinumas – išsami ir gili diskusija, kokios Šiaulių dramos teatro erdvės turėtų atgimti. Ilgaamžė brandi istorija, modernios dabarties bei dinamiškos ateities lūkesčiai – galbūt tai ir lėmė itin atsakingą šio projekto planavimą bei koordinavimą iš užsakovo pusės. Užsakovas iš tiesų daug domėjosi, lygino siūlytą įrangą bei galimas jos alternatyvas“, – apie projekto įgyvendinimą pasakoja StS projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.

Modernių 3D modeliavimo technologijų naudojimas bei visapusiškas požiūris į projektą

Projektuodami įgarsinimo ir apšvietimo sistemas Valstybinio Šiaulių teatro didžiajai salei, StS ekspertai naudojo profesionalias 3D modeliavimo sistemas: įgarsinimui naudota Soundvision, o apšvietimui – Capture programa.

Pagal pateiktą užduotį, StS komanda paruošė visapusišką įgarsinimo, darbinio apšvietimo bei scenos mechanizacijos sistemas apimantį projektą, kurį galima įgyvendinti skirtingais etapais.

„StS komanda teikia kompleksines integruotų projektų paslaugas. Siekiant funkcionalumo, kokybės, universalumo, ilgaamžiškumo ir kitų svarbių sėkmingo projekto aspektų, neužtenka įdiegti technologijas ir sumontuoti įrangą. Neatsiejama sėkmingos objekto rekonstrukcijos dalis – projektavimas plačiąja prasme: profesionalus planavimas, objekto erdvės ir kitų faktorių įvertinimas, reikalingų sistemų modeliavimas, konsultavimas“, – apie kompleksinius StS specialistų darbo metodus ir sistemų projektavimo svarbą pasakoja J. Gružinskas.

Pagal 3D technologijomis sumodeliuotą teatro didžiosios salės sistemų projektą StS specialistai atliko paruošiamuosius, instaliacinius įrengimo darbus: tiesė kabelius, sukūrė funkcionuojančią bazę tiek pradinio, tiek ir ateities montavimo etapams.

Profesionali įrangos patikra

Įgyvendinant kompleksinę objekto rekonstrukciją, kurioje gausu integruotų sprendimų, neatsiejama bei kertinė projekto dalis – profesionalus esamos įrangos būklės įvertinimas. Valstybinio Šiaulių dramos teatro salių mechanizacijų procese StS komanda atliko kompleksinius sprendimus. Kaip ir įprasta, pirmiausia buvo atlikta profesionali patikra, šiuo atveju – 28-iems kontrasvoriniams keltuvams, kuriems dalis sisteminių komponentų pagal išryškėjusį poreikį pakeista.

Kompleksinė scenos mechanizacijos sistema

Universaliai ir patogiai veikianti scenos mechanizacija svarbi ne tik spektaklio atlikimo metu. Sklandus šios mechanizacijos veikimas gali itin palengvinti ir kasdienį teatro gyvenimą, pavyzdžiui, spektaklio pasiruošimo procesą.

Atsižvelgę į iki tol naudotos scenos mechanikos būklę, salės specifikacijas bei suformuotos užduoties tikslus, StS specialistai atnaujino apšvietimo sistemai skirtą mechanizaciją.

Vienas iš esminių StS komandos įgyvendintų mechanizacijos sprendimų – atnaujinta scenos rato valdymo sistema. Šiame procese sumontuotas inverteris su pramonine valdymo įranga, kuri formuoja švelnų variklio paleidimą bei stabdymą ir turi tokias funkcijas, kaip: sukimasis pirmyn, sukimasis atgal, greičio reguliavimas bei stabdymo funkcija.

Taip pat buvo pakeisti trys apšvietimo sofitai, iš pasenusių metalinių į naujus PROLYTE H40V, bei sumontuoti šių sofitų kilnojimui skirti WINWOOD vienos tonos keliamosios galios trosiniai būgniniai teatriniai keltuvai su dviguba stabdžių sistema. Šie keltuvai yra funkciniai – jie naudojami tik prieš ir po pasirodymo. Siekiant sklandaus sofitų kilnojimo, pritaikyti WINWOOD kabelių surinkėjai – jie užtikrina tvarkingą kabelių surinkimą.

Visos šios scenos mechanikos (scenos rato, sofitų, taip pat ir priekinės uždangos) valdymui StS komanda suprojektavo ir sumontavo valdymo sistemas. Jų naudojimui suplanuota ir įdiegta elektros sistema: paskirstymas, įvadiniai automatai, kabeliai, laidai, takai.

Lanksčios elektros sistemos instaliacija

Svarbu paminėti, kad šios rekonstrukcijos metu StS ekspertai įgyvendino lanksčią elektros sistemą. Vienas iš pagrindinių tokios sistemos privalumų – universalumas. Pavyzdžiui, keičiantis prožektorių poreikiui scenoje, galima lengvai juos permontuoti į kitą vietą arba tiesiog pakabinti jų daugiau, juos sėkmingai pajungiant į apšvietimo sistemą. Taigi, suformuota universali bazė ir ateities sprendimams.

Universali ir puošni scenos draperijų sistema

Valstybinio Šiaulių dramos teatro didžiosios salės scenos tūrio scenografijos formavimui ir universaliam jos naudojimui StS specialistai sukūrė draperijos audinių sistemą, pakeitė visas scenos draperijas ir taip tarsi iš naujo įkvėpė gyvybės šiai istorinei scenai.

Nors ir sakoma, kad teatras prasideda nuo drabužinės, tačiau nemažesnė laukimo jaudulio akimirka užplūsta jau atsisėdus į teatro kėdę, kai prieš akis matosi būtent scenos užsklanda – plonytė riba tarp kasdienybės ir teatro pasaulio, kuriai jau netrukus prasiskyrus, žiūrovas bus pakviestas tapti spektaklio dalimi.

Valstybinio Šiaulių dramos teatro didžiosios salės scenoje StS komanda sumontavo įspūdingą 12 metrų priekinę uždangą, ji valdoma elektriniu būdu. Taip pat priekyje šios uždangos, scenos viršuje, suformuotas Arlekinas.

Svarbu paminėti tai, kad visos scenografijai panaudotos draperijos yra teatrinio tipo, puošnios ir nedegios – atitinkančios saugumo reikalavimus. Scenos draperijų sprendimams StS panaudojo profesionaliose pasaulio scenose plačiai naudojamų, StS partnerių SHOWTEX audinius.

Šoninių kulisų projektavime ir montavime StS komanda panaudojo papildomus mechanizmus, tvirtinimo mazgus su vamzdžiais – įgyvendinti dinaminiai šoniniai kulisai. Toks sprendimas leidžia kulisus pasukti scenos portalo atžvilgiu reikiamu kampu ir taip suformuoti estetiškai švarų ir vientisą juodos scenos vaizdą – žiūrovai nemato šoninių scenos erdvių, sienos. Praktiška, universalu ir estetiška.

Taip pat buvo pakabintos juodos matinės paskliaustės, kurios skirtos uždengti scenos viršutinės dalies konstrukcijas ir prožektorius nuo žiūrovų pusės, bei scenos galinė uždanga.

Scenos draperijos sumodeliuotos ir pasiūtos taip, kad būtų lengvai pakabinamos ant dekoracijų traversų bei taip pat lengvai nukabinamos ir padėtos saugojimui, jeigu tuo metu jų nereikia.

Visi šie scenos draperijų sprendimai sukuria precizišką ir puošnų scenos bei salės įvaizdį, o scenoje išlaikomas funkcionalumas bei lankstumas skirtingiems spektaklių scenografijų įgyvendinimams.

Įgarsinimo sistema

„Teatro įgarsinimas – subtilus ir preciziškas procesas. Įprastai teatro salėje vertinama natūralus garsas ir akustika, neretai įgarsinimo sistema naudojama tik foninei muzikai ar specialiesiems spektaklio garso efektams sukurti. Norėdami įvertinti Valstybinio Šiaulių dramos teatro didžiosios salės įgarsinimo poreikius, StS ekspertai pasitelkė Soundvision 3D modeliavimo programą, o poreikiams išpildyti – profesionalų rinkoje pripažinto, StS partnerio – L-ACOUSTICS gamintojo produkciją“, – apie teatro įgarsinimo sistemos diegimo aspektus pasakoja J. Gružinskas.

Valstybinio Šiaulių dramos teatro didžiojoje salėje suprojektuota vieninga L-ACOUSTICS garso sistema: plačiajuostė akustinė sistema KIVA II (4vnt.), išplėtimo į žemo dažnio sritį akustinė sistema SB15m (2 vnt.) bei stiprintuvas – valdiklis su signalų procesoriumi garso sistemai LA4X (1 vnt.), montavimui panaudota „Line-Array“ kabinimo įtaisas akustinėms sistemoms ( 4vnt.).

Taip pat StS komanda įdiegė bei sumontavo įgarsinimą bendrosioms teatro erdvėms, kurių pagalba yra transliuojami ir informaciniai skelbimai, apie spektaklio pradžią informuojantis skambutis. Šiems sprendimams panaudota: tinklinis grotuvas su laidiniu pulteliu (1 vnt.), virštinkinės kolonėlės (34 vnt.) bei garso signalo stiprinimo įranga – stiprintuvai (2 vnt.).

Darbinė funkcinė apšvietimo sistema

Tinkami apšvietimo sprendimai teatro scenoje padeda sukurti ar sustiprinti spektaklio nuotaiką, personažų skleidžiamas emocijas – dažnai tai tampa vienu iš kertinių sėkmingo spektaklio sudedamųjų dalių ir yra aiškiai matoma žiūrovams. Tačiau sklandžiam ir sėkmingam spektakliui nemažiau svarbūs ir tie faktoriai, kurių žiūrovai įprastai nemato. Vienas iš jų – darbinis arba funkcinis apšvietimas, kuris taip pat turi būti įgyvendintas profesionaliai: neiškreipiant bendros scenografijos, neužgožiant meninio apšvietimo sistemos sprendimų bei išpildant esminę savo funkciją, kaip pavyzdžiui, apšviesti praėjimus ir taip leisti laisvai judėti aktoriams, personalui.

Valstybinio Šiaulių dramos teatro didžiojoje salėje StS specialistai sumontavo LED šviestuvais pagrįstą funkcinę scenos apšvietimo sistemą.

Kviečiame virtualiai pasivaikščioti po Valstybinį Šiaulių dramos teatrą ir patiems įvertinti atgimusias teatro erdves: http://www.vsdt.lt/3d-turas/

Technologijos: scenos mechanizacija, įgarsinimo, funkcinio apšvietimo ir visų šių sričių valdymo sistemų projektavimas bei instaliavimas.

Lokacija: Šiauliai, Lietuva

Partneriai: PROLYTE GROUP, WINWOOD, SHOWTEX, L-ACOUSTICS.

Metai: 2019

Aukštaičių g. 6, 11341, Vilnius
mail@sts.lt
+370 615 51 755

Pramonės g. 101, 11115, Vilnius
+370 615 12 787

UAB „Scenos techninis servisas“
Aukštaičių g. 6, 11341, Vilnius
Įmonės kodas 120139389
PVM mok. kodas LT201393811