Tbilisio muzikos ir dramos Vaso Abašidzės teatras

Tbilisio muzikos ir dramos Vaso Abašidzės teatras

Tbilisio muzikos ir dramos Vaso Abašidzės teatras yra vienas seniausių teatrų Gruzijoje – pirmas spektaklis šiame teatre buvo parodytas 1935 metais. Gilias tradicijas saugantis teatras 2021 metais persikėlė į naujus namus. Menininkai įsikūrė istoriniame pastate, kuriame buvo atlikta įspūdinga renovacija. Naujai atidarytame teatre apsilankyti ne taip ir paprasta – bilietai į miuziklus išperkami vos pradėjus prekybą, netgi likus pusmečiui iki spektaklio. Kas taip traukia žiūrovus ir kaip prie to prisidėjo renovacija?

„Teatrui persikėlus į naujas patalpas, atsivėrė galimybės įgyvendinti net pačius ambicingiausius režisierių sumanymus. Naujos technologijos leidžia sukurti įspūdingus pastatymus, o žiūrovams tai labai patrauklu“ – sako StS projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.  

Sename istoriniame pastate įgyvendinta didelė rekonstrukcija – visas pastato vidus buvo išgriautas ir teatras turėjo būti suprojektuotas naujai. Šios užduoties ėmėsi Scenos techninis servisas (StS). StS specialistai suprojektavo ir įgyvendino teatro viršutinės ir apatinės scenos mechanizacijos bei jų valdymo sistemas, salės įgarsinimo, natūralios akustikos, žiūrovų amfiteatro geometrijos, kėdžių, apšvietimo, vaizdo projekcinę ir kitas sistemas bei jų valdymą, taip pat atliko specializuotus statybinius darbus.    

Pirmiausia buvo naujai suprojektuotas žiūrovų amfiteatras: teko keisti pakopos aukštį ir gylį, kad būtų užtikrintas geresnis matomumas žiūrovams. 426 vietų salėje sumontuotos modernios patogios žiūrovų kėdės.

Didžiausias šios salės išskirtinumas – scenos mechanika. Čia įrengta kilnojama orkestrinė duobė ir net 20 keliamų scenos pakylų. Scenos zonoje sumontuota 16 mažų (1,5×1,5 m) greitaeigių platformų, kurios dideliu greičiu gali kelti rekvizitą arba aktorius. Dėl galimybės kelti žmones, ši sistema atitinka aukščiausius saugumo reikalavimus. Scenos gale įrengtos trys dviaukštės platformos. Dar viena dviaukštė platforma yra darbinė, skirta scenos dekoracijas nuleisti į apatinį aukštą sandėliavimui. Visos platformos kilnojamos patikimais Serapid keltuvais. Taip pat buvo suprojektuotas scenos ratas, galintis važiuoti visomis kryptimis. Dėl sąlyginai nedidelės scenos, buvo nuspręsta rinktis mobilų surenkamą scenos ratą, kuris nėra stacionariai integruotas į sceną.

„Apatinės scenos mechanikos sprendimai atveria galimybes įspūdingiems pasirodymams: jei muzikinis spektaklis vyksta su orkestru, orkestrinė platforma nuleidžiama ir tampa orkestro duobe. Jei šokio spektakliui reikia didesnio scenos ploto, ši platforma pakeliama iki scenos lygio. Kilnojamos platformos leidžia sukurti išskirtinę scenografiją, netgi kilnoti aktorius. Dviaukštės scenos platformos gali būti fiksuojamos keliose padėtyse – tai leidžia spektaklio metu greitai pakeisti dekoracijas“ – pasakoja J.Gružinskas.

Viršutinę scenos mechaniką sudaro 18 skirtingų kėlimo linijų: 13 dekoracijų kėlimo štangų, 4 apšvietimo sofitai ir priekinis apšvietimo tiltas. Dekoracijų štangas kilnoja trosiniai Winwood keltuvai, o apšvietimo sofitus – grandininiai Prolyft keltuvai. Taip pat įrengta scenos uždangos valdymo sistema.

Apatinės ir viršutinės scenos technologijų sistemos valdomos centralizuotai, iš vieno pulto, ir leidžia užtikrinti darnią spektaklio eigą.

Apšvietimo sistemą sudaro priekinis ir galinis apšvietimo tiltai, keturi sofitai, taip pat šoninis apšvietimas. Be tradicinių nejudančių priekinio tilto prožektorių, suprojektuota judančių apšvietimo prietaisų. Parinkti labiausiai poreikius atitinkantys gamintojų Spotlight ir Robe apšvietimo prietaisai, valdymui parinktas Chamsys MagicQ MQ500 Stadium pultas. Scenografiją gali papildyti ir įdiegta video projekcijų sistema.

Muzikiniame teatre kiekvienas pasirodymas yra tarsi nedidelis koncertas, dėl to teatro garso sistemai keliami kiti reikalavimai nei tradiciniame teatre. Įrengiant garso sistemą naudota aukščiausius kokybės standartus atitinkanti L-Acoustics garso sistema. Taip pat įdiegta vidinio ryšio sistema: garsas nuo scenos transliuojamas į pultą režisieriaus asistentui, į grimerines, taip pat režisieriaus asistentas gali kalbėti į grimerines, pakviesti aktorius.

Atlikus matavimus, buvo parengtas akustikos gerinimo projektas. Kadangi netiko standartinės akustinės plokštės, buvo suprojektuotos ir specialiai pagamintos akustinės panelės, kurių kiekviena yra skirtingo dydžio, aukščio. Jos aptrauktos specialiai parinktu audiniu, derančios prie istorinio salės interjero. StS specialistai taip pat priderino visą draperijų komplektą: priekinę scenos uždangą, paskliaustes, kulisas, šonines ir galines uždangas.

„Šis projektas mums labai įdomus, visada džiaugiamės, kai galime išpildyti visą technologiją pilna apimtimi. Pagrindinis mūsų darbas – sistemų integralumas. Įrengdami visas technologijų sistemas galime užtikrinti sklandų jų tarpusavio veikimą, be to, tai leidžia efektyviai panaudoti lėšas“ – pasakoja J.Gružinskas.

StS specialistai suprojektavo ir techninį aukštą, skirtą aptarnaujančiam personalui. Virš scenos įrengti aptarnavimo tilteliai. Taip pat prie priekinio apšvietimo tilto sumontuota kilnojama apšvietėjo kėdė, palengvinanti priėjimą prie kabančių apšvietimo prietaisų. Viršuje ji gali važinėti palei priekinio apšvietimo tilto prožektorius, be to, užsikėlus sekimo prožektorių galima joje dirbti spektaklio metu.

„Didžiausias šio projekto iššūkis – sukoordinuoti tarptautinės komandos darbą. Vilnių ir Tbilisį skiria 2500 km, vykdant šį projektą buvo pasitelktos šiuolaikinės technologijos, leidžiančios dirbti nuotoliniu būdu, tačiau nemažai teko ir keliauti. Projektavimo procesą paspartinti leido atlikta salės fotogrametrija – tokiame modelyje matosi salės interjeras, net smulkios detalės, galima atlikti tikslius matavimus. Kai galėdavome montuoti įrangą, vykdavo mūsų komanda ir dirbdavo vietoje. Svarbiausia šiuose darbuose – precizika, negalėjome leisti nei mažiausios paklaidos, dėl to labai aktyviai dalyvavome net statybų procese“ – patirtimi dalinasi J.Gružinskas. Be to, įrangos montavimas vyko Covid-19 pandemijos metu. StS atstovas pasakoja, kad ėmė strigti tiekimas, atsirado nemažai apribojimų darbų vykdymui. Suprasdami projekto svarbą ir išskirtinumą, ilgamečiai StS partneriai, įrangos gamintojai, padėjo išvengti didelių sutrikimų.

Teatras veikia jau metus, o jo vadovai patenkinti StS komandos darbu. Jie džiaugiasi, kad  technologiškai viskas veikia tvarkingai, patikimų gamintojų technika negenda.

Technologijos: apatinės ir viršutinės scenos mechanizacijos, salės įgarsinimo, apšvietimo, video įranga, žiūrovų kėdės, akustika.

Lokacija: Tbilisi, Georgia

Partneriai: SERAPID, WINWOOD, PROLYFT, SPOTLIGHT, ROBE, CHAMSYS, L-ACOUSTICS.

Metai: 2022

Aukštaičių g. 6, 11341, Vilnius
mail@sts.lt
+370 615 51 755

Pramonės g. 101, 11115, Vilnius
+370 615 12 787

UAB „Scenos techninis servisas“
Aukštaičių g. 6, 11341, Vilnius
Įmonės kodas 120139389
PVM mok. kodas LT201393811