Šiaulių kultūros centras

Atsinaujinęs Šiaulių kultūros centras džiugins itin kokybiškomis sistemomis

„Šiauliai visuomet buvo ir bus avangardinės bei gitarinės muzikos Meka,“ – ne kartą yra sakęs legendinės grupės „Bix“ lyderis Saulius Urbonavičius-Samas. Nenuostabu – juk daugeliui šis miestas vis dar asocijuojasi tiek su pačių „Bix“, tiek „Colours of Bubbles“ ir „Lygiai lyja“ grupių įkūrimu.

Be to, Šiauliuose, lyginant su kitais rajonais, veikia labai daug meno kolektyvų, rengiami pasirodymai, statomi visoje Lietuvoje dėmesio sulaukiantys spektakliai. Nors Šiauliai ir gali didžiuotis įspūdinga muzikine istorija, tačiau ilgus metus čia nebuvo profesionalios erdvės, kurioje būtų galima rengti itin aukštos kokybės pasirodymus.

Situacija kardinaliai pasikeitė 2020 – ųjų pavasarį: duris atvėrė atsinaujinęs Šiaulių kultūros centras. Sutvarkytos ir naujai įrengtos mėgėjų meno kolektyvų patalpos – choreografijos, dailės, vokalo, chorinio dainavimo, kuriose veiks 13 centro kolektyvų. Kultūros centre sukurtos net keturios skirtingos erdvės, kuriose sumontuotos vienos profesionaliausių garso, vaizdo bei šviesų sistemos rinkoje. Visus šių sistemų projektavimo bei įgyvendinimo darbus atliko įmonės STS specialistai kartu su partneriais.

„Projektavimo darbai trunka gerokai ilgiau nei fiziniai: projektą vystėme kone metus, o darbus atlikome per kelis mėnesius, – pasakoja STS vadovas Laurynas Paškevičius. – Mes nesame ta įmonė, kuri tik atveža ir sumontuoja gaminius – daug dėmesio skiriame projektavimui, optimaliausių sistemų parinkimui. O svarbiausia – įsigiliname į kiekvieną projektą individualiai.“

Pasak jo, Šiauliuose ypač svarbus buvo lankstumas – kiekvienoje salėje sumontuota ne tik stacionari, bet ir kilnojamoji įranga, todėl salės tampa gerokai universalesnės. Be to, visi atnaujinimo darbai vyko iš karto – nuosekliai atnaujintos visos erdvės, statybų procesas nebuvo skirstomas etapais, kaip įprasta kituose objektuose, todėl reikalingus sprendinius reikėjo turėti vienoje vietoje ir tuo pačiu metu.

STS specialistai darbavosi visose salėse: Didžiojoje, Kamerinėje, Oranžinėje bei pramogų salėje „Maksas“.

 

Pagrindinėje salėje bus galima rengti tarptautinio lygio koncertus

Didžiojoje salėje įrengta 570 sėdimų vietų, stacionari scena bei sumontuotos specialios garso ir šviesų sistemos.  Salės šonuose yra balkonai, viršuje – ardelis, taip pat ji turi dvigubą scenos aukštį, skirtą perkelti visą scenos aukštį užimančias dekoracijoms į viršų.
Salės ir scenos tūriai atitinka tradicinio teatro koncepciją. Išlaikant gerąsias tradicijas STS specialistai suprojektavo ir pagamino eilę specializuotų komponentų atitinkančių klasikinio teatro scenos specifiką. Vienas iš jų šiuolaikiniai aliuminio sofitai su apsauginiais lankais, kuriuos individualiai šiam projektui sukūrė STS.

 

Scenos mechanizacija

Salėje įrengti 3 WINWOOD elektriniai trosiniai keltuvai. Be to, jie sukomplektuoti su kabelių surinkėjais, todėl technikai galės patogiai dirbti nuo žemės, nereiks keltis į viršų. Ant keltuvų sumontuoti išskirtiniai 3 apšvietimo sofitai.

Beje, Šiaulių kultūros centre yra įrengtos 28 linijos virvinių kontrasvorinių keltuvų, kuriuos sovietmečiu įrengdavo kiekvienoje salėje.

„Šiandien tokie keltuvai jau neatitinka keliamų reikalavimų. Todėl mūsų įmonės specialistai juos perdarė taip, kad jie atitiktų standartus. Dabar visi keltuvai turi techninius pasus, tad juos galima naudoti,“ – sako L. Paškevičius.

 

Scenos užuolaidos

Renkantis scenos uždangas svarbus ne tik  estetikos užtikrinimas, bet ir praktiškumas jas naudojant. Būtent todėl pagrindinės scenos uždanga yra elektrifikuota, atsidaranti į šonus. Dėl savo patikimumo pasirinkta gamintojo  WINWOOD uždangos tako sistema.

Didžiojoje salėje naudotos užuolaidos atitinka ir vizualius, ir technologinius reikalavimus. Priekinės užuolaidos pasiūtos iš SHOWTEX kolekcijos „Bellini“. Tai sunkus audinys, kuriam ypatingo puošnumo suteikia blizgaus velveto tekstūra.

Vidinės užuolaidos, kurios privalo neatspindėti šviesos, pagamintos iš specialios matinės vilnos. Be to, užuolaidos pasižymi akustiniu stabilumu bei gera garso sugertimi.

Visos naudotos užuolaidos turi aukščiausią nedegumo klasę.

 

Garso sistema

„Šiaulių Didžioji salė aprūpinta gausia bei labai aukštos kokybės garso sistema,“ – įsitikinęs L. Paškevičius. STS komanda šiam projektui naudojo prancūzų gamintojo L-ACOUSTICS produkciją.

Salėje sumontuota linijinio masyvo sistema KIVA II: abejose scenos pusėse kabo KIVA II kekės, o už jų – žemų dažnių kolonėlės, kurios vizualiai tarsi išnyksta. Įprastai šios kolonėlės montuojamos priekyje ant žemės, tačiau čia nebuvo galimybės jų įrengti, todėl nuspręsta jas kabinti.

Be to, Didžiojoje salėje esanti scena yra plati, todėl buvo nuspręsta įrengti papildomą  priekinių eilių garsinimo sistemą. Priekinių eilių pagarsinimui naudotos 5XT kolonėlės. O balkonuose, kurie nėra gilūs, sumontuota po vieną X8 kolonėlę. Tokiu būdu garsas tolygiai pasieks visas salėje esančias sėdimas vietas.

„Visa tai veikia L-ACOUSTICS stiprintuvų ir signalų procesorių dėka – jie užtikrina sistemos integralumą ir kokybinį lygmenį. Svarbu ir tai, Šiaulių kultūros centre naudota sistema yra integruota ir patvirtinta paties gamintojo, – sako L. Paškevičius. –  Nors naudojamas bazinis gamintojo nustatymų rinkinys, tačiau akustinis derinimas privalo būti atliekamas pagal konkrečią patalpą ir jos specifiką.“

Pagrindinėje salėje pasirinktas DiGiCO pultas S21D. Scenoje sumontuoti 112P modelio monitoriai atlikėjams, kurie dažniausiai naudojami gyvo garso koncertų metu. Garso režisieriaus patogumui, salės viduryje įrengtos išimamos kėdės, reikalingi prisijungimai. 

 

Šviesų sistema

Iš viso salėje sumontuota daugiau nei 130 programuojamų valdomų prožektorių, kone kiekvienas jų yra LED, todėl prisideda prie elektros sąnaudų mažinimo visame pastate. Didžioji dalis šviestuvų yra CHAUVET PROFESSIONAL produkcija, kiti – ROBE.

Didėlė teatrinio, judančių galvų bei statinių efektinio tipo prožektorių įvairovė leidžia realizuoti net ir sudėtingiausius šviesų dailininkų meninės raiškos sumanymus skirtingų renginių metu.

Pasak STS vadovo, Šiauliai išsiskiria tuo, kad čia buvo pasirinkti tik geriausių gamintojų, geriausi modeliai. Be to, projekte panaudotas labai pajėgus valdymo pultas –  gamintojo CHAMSYS valdymo pultas MQ500.

„Tai pats didžiausias šio gamintojo pultas, šalia jo yra ir papildomas išplėtimo modulis, o aktyviam rezervui pasirinktas mažesnis modelis MQ80 ir MQ50, – pasakoja L. Paškevičius. – Mažesnius pultus galima naudoti ir kitose erdvėse – jie, kaip ir visi kiti, turi savo transportavimo dėžę, juos lengva perkelti.“

Beje, dalis šviesos šaltinių buvo montuojama ant grindų, jie – kilnojami. Visos galimos pozicijos sukabeliuotos universaliai, todėl lankstumas dar labiau padidinamas.

Svarbu ir tai, kad be naujai įrengtų sofitų, yra ir klasikinės, senosios apšvietimo pozicijos – priekinis apšvietimo tiltas, kuris integruotas į salės lubas. Jis liko toks pat – tik naujai susikabeliuotas, pakabinti nauji šviestuvai. 

Specialiesiems efektams sukurti naudojami SMOKE FACTORY gaminiai, sukuriantys dūmų bei rūko efektus.

 

Video sistema
Didžiojoje salėje sumontuotas surenkamas rėminis priekinės projekcijos ekrano SCREENLINE modelis BIG frame (9×5,6 m). Vaizdą projektuoja galingas lazerinis CHRISTIE  video projektorius (16 tūkst. lm). Jis turi skirtingas optikas – scenoje jis turi keletą galimų pozicijų, todėl reikiamose vietose išvedžioti laidai. Įprastai jis užima stacionarią poziciją, tačiau reikalui esant jį galima pernešti į kitą vietą. Sistema valdoma kompiuteriu su atitinkama programine įranga.

 

Kamerinėje salėje – scenos mechanizacijos ir užuolaidų svarba

Šiaulių kultūros centre įrengtoje Kamerinėje salėje yra 270 sėdimų vietų ir galimybė keisti jų modulį. Ši salė gerokai skiriasi nuo Didžiosios savo išplanavimu: vienoje salės pusėje per visą sienos ilgį yra langai, kitoje – balkonai. Būtent todėl labai daug dėmesio skirta sprendimams, užtikrinantiems gerą patalpos akustiką.

Salėje įrengta scena su pakyla įrėminta užuolaidomis – šonuose ir viršuje jos stacionarios, o centre – į šonus atsidaranti pagrindinė scenos užuolaida. Kamerinėje salėje naudotas SHOWTEX užuolaidos tako mechanizmas ir užuolaida iš specialaus scenos veliūro VERDI. Vidinės užuolaidos – SHOWTEX „Wool Serge“ – pagamintos iš vilnos, kuri yra akustiškai stabili, nedegi bei matinė.

Virš scenos, ant lubų įrengta vamzdžių sistema, o prie jų yra nutiesti reikiami laidai, todėl čia galima nesunkiai sukabinti reikiamą įrangą.

 

Šviesų sistema

Šioje salėje naudojami vien LED prožektoriai iš CHAUVET PROFESSIONAL. Be to, sumontuoti ir SMOKE FACTORY gaminiai, sukuriantys dūmų ir rūko efektus.

 

Video sistema

Salėje naudota universali nešiojama video sistema – ant žemės pastatomas rėminis ekranas CHRISTIE  (4×2,5 m.), o prie jo – DLP nešiojamas projektorius (6 tūkst.lm). Be to, atitinkama optika gali būti naudojama ir kitose Kultūros centro salėse.

 

Garso sistema

Kamerinėje salėje sumontuota stacionari L-ACOUSTICS garso sistema: A15 plataus kampo stereo sistema abiejose pusėse, su KS21 žemo dažnio kolonėlėmis sumontuotomis  į scenos pakylą. Šių kolonėlių garsiakalbių diametras yra didesnio diametro nei įprastai – 21 colių. Jos gali atkurti žemesnius garsus. Priekyje sumontuotos vizualiai prie bendro interjero derančios grotelės.

Tam, kad būtų išlaikytas tolygus garso lygis stačiakampėje salėje, nuo lubų stacionariai įrengtos dvi kolonėlės X12 – geriau žinomos, kaip vėlinimo linija.

Šioje salėje naudoti to paties gamintojo – L-ACOUSTICS –  stiprintuvai: išlaikant sistemos vientisumą ir užtikrinant galutinio rezultato stabilią ir prognozuojamai aukštą kokybę.
Kamerinėje salėje sumontuotas ir skaitmeninis garso pultas ALLEN & HEATH SQ7.

Ir Didžiojoje, ir Kamerinėje salėse naudoti RODE ir SHURE mikrofonai – vokaliniai ir instrumentiniai laidiniai mikrofonai bei radijo mikrofonai su eile aksesuarų. Visi mikrofonai gali būti transportuojami arba prijungiami pagal poreikį bet kurioje salėje.

„Universalumas yra vienas pagrindinių kriterijų. Todėl mūsų įmonės specialistai atlieka daug „nematomo“ darbo – tinkamose vietose įrengti visą laidų ūkį yra nelengva užduotis. Tačiau daugeliu atveju gelbsti ilgametė patirtis panašiuose projektuose,“ – sako L. Paškevičius. 

 

Pramogų ir laisvalaikio salė „Maksas“

Viena labiausiai atnaujinimo reikalavusių patalpų – buvusi naktinio klubo erdvė. Joje nuo šiol veiks nauja pramogų ir laisvalaikio salė išlaikiusi pavadinimą „Maksas“.

 

Mechanizacija

„Makso“ salėje viena siena yra su dideliais vitrininiais langais, todėl buvo nuspręsta naudoti langų uždengimo sistemą FOREST GROUP. Tai elektrifikuota sistema, kurios pagalba užuolaidos suvažiuoja į salęs šonus. Kadangi salė aukšta, visa sistema automatizuota, taip palengvinant personalo darbą.

Techninėms zonoms – veidrodžiams, durims, balkonams –  naudojamos mažesnės SHOWTEX užuolaidos. Jų tikslas – izoliuoti salė bei užtikrinti puikią akustiką.

 

Garso sistema

Šioje salėje, kaip ir kitose, sumontuota L-ACOUSTICS  garso sistema. Beje ji – lengvai pernešama (galima naudoti net lauke), nes viskas patogiai supakuota bei sukabeliuota. Sistemą sudaro: 15 colių pastatomos bosinės kolonėlės, o naudojant specialų adapterį, ant jų sumontuojamos X12 kolonėlės, pasirinktos pagal salės tūrį.

Sumontuotas ir skaitmeninis ALLEN & HEATH SQ7 skaitmeninis garso pultas.

Beje, „Makso“ salėje nėra įrengtų stacionarių operatorių vietų – numatyta speciali vieta po balkonu, kur įrengti visi valdymui reikalingi kabeliai.

 

Konferencijų salė – oranžinė salė

Klasikinė konferencijų salė, dar vadinama Oranžine sale (dėl interjero), viename iš fasadų turi didelius vitrininius langus, kurios reikėjo uždengti. Oranžinė salė išsiskiria ne tik langais, bet ir dideliu patalpos aukščiu, todėl buvo pasirinkta FOREST GROUP langų atidarymo sistema.

Vitrininiai langai uždengti SHOWTEX užuolaidomis „Velours Verdi“.

 

Įrašų studija

„Įrašų studijoje yra labai daug specializuotų programų, kurių dėka kolektyvai galės kurti dar kokybiškesnį turinį nei iki šiol, – sako L. Paškevičius. – Be to, prie galingo kompiuterio sukomplektuotos ir išorinės laikmenos, liečiami ekranai.“

Pasak jo, labai svarbu yra tai, kad Šiauliai visuomet turėjo labai kultūrinę programą, o dabar atnaujinus Kultūros centrą, bus galima padaryti labai daug kokybiško turinio – ir visa tai atlikti patiems.

Technologijos: Įgarsinimo, apšvietimo ir video sistemos, scenos mechanizacija, draperija, spec. efektai  ir visų šių sričių valdymo sistemų projektavimas bei instaliavimas. Natūrali patalpų akustika repeticijų salėse. Automatizuotos užuolaidų langams sistemos Kamerinėje ir „Makso“ salėse.

Lokacija: Šiauliai, Lietuva

Partneriai: L-Acoustics, Robe Lighting, Chauvet Professional, Chamsys, WinWood, SIXTY82, Smoke Factory, ShowTex, Forest Group, CHRISTIE, DiGiCo, ALLEN & HEATH, SCREENLINE

Metai: 2020

Aukštaičių g. 6, 11341, Vilnius
mail@sts.lt
+370 615 51 755

Pramonės g. 101, 11115, Vilnius
+370 615 12 787

UAB „Scenos techninis servisas“
Aukštaičių g. 6, 11341, Vilnius
Įmonės kodas 120139389
PVM mok. kodas LT201393811