Lietuvos nacionalinė filharmonija

2019 m. lapkričio pradžioje visuomenei pristatyta atsinaujinusi Lietuvos nacionalinė filharmonija. Vienas reikšmingiausių atnaujinimų didžiojoje koncertų salėje – unikali ir išskirtinai šiai erdvei pritaikyta APŠVIETIMO SISTEMA.

 Apšvietimo sistemos įrengimui buvo suformuluoti aiškūs uždaviniai, kuriuos įgyvendinti ėmėsi integracinių projektų įgyvendintoja UAB „Scenos techninis servisas“ (STS). 

„Jau daugiau nei 20 metų įrenginėjame įvairaus dydžio visuomenines ir kultūrines erdves, tad mielai imamės nestandartinių uždavinių. Unikalus šis projektas yra todėl, kad visa apšvietimo sistema yra sukurta būtent šiai salei. Ieškojome sprendimo kaip tai padaryti, nes tokios sistemos rinkoje nėra. Tik apjungus skirtingus gamintojus pavyko tai įgyvendinti. Analogų tokiai sistemai Lietuvoje tikrai nėra“, – sako STS vadovas Laurynas Paškevičius

 

Tik ilgametės patirties, patikrintų partnerysčių dėka galime kurti tokius unikalius produktus.

Šioje apšvietimo sistemoje prožektoriai yra italų gamintojo „Spotlight“, santvaros ir konstrukcija pagaminti iš olandų gamintojo „Prolyte“ santvarų bei grandininių keltuvų, kabelių surinkimo sistema –  latvių gamintojo „Winwood“, o apšvietimo valdymo sistema – britų „ChamSys“.

 

Atsiveriančios galimybės

Visas apšvietimo sistema yra moderni ir atverianti neribotas galimybes ne tik Filharmonijoje reziduojančių ansamblių pasirodymams, bet ir kitiems meniniams renginiams, kuriems reikia ne tipinio apšvietimo.

„Anksčiau nebuvo visiškai nieko, tad norit bent kažkokio specifinio apšvietimo – reikėjo papildomai montuoti apšvietimo įrangą. Dabar jau galima pilnai naudotis turima sistema, kurti unikalius šviesos dizainus ir visa tai daryti gyvai. Atsinaujinusios apšvietimo sistemos galimybes pastebėjo ir jau puikiai įvertino atidarymo renginiuose apsilankę žiūrovai“, – įvardija STS apšvietimo inžinierius Norvydas Birulis.

 

Subtili integracija į interjerą

Įgyvendintas vienas pagrindinių reikalavimų – visa naujoji sistema dera prie interjero ir atliepia paveldosaugos reikalavimus, t.y. atsakingai integruojasi į salės architektūrą.

  • Salėje per visą perimetrą suprojektuotos ir sumontuotos arkų architektūrą atkartojančios ir spalviškai prie interjero derančios konstrukcijos (5 vienetai).
  • Konstrukcijos yra su nuotoliniu būdu valdomais apšvietimo „Spotlight“ prietaisais:
  • Spotlight Hyperion LED Fresnel TW su Lyra Spotlight ARC stage 3 – 18 vnt.
  • Spotlight Hyperion LED Fresnel 6C su Spotlight ARC stage 3 – 13 vnt.
  • Spotlight BEE50 BA/W – 66 vnt.

Apšvietimo prietaisai yra nudažyti lubų spalvinę gamą atitinkančia spalva. Kartu yra integruota akiai nematoma kabeliavimo sistema.

  • Šios konstrukcijos kilnojamos palėpėse sumontuotais 250 kg keliamosios galios grandininiais „Prolyft“ keltuvais.

 

Betriukšmis veikimas

Kitas reikalavimas – kad ši sistema veiktų itin tyliai t.y. prožektoriai turėjo būti su konvekciniu aušinimu. „Retai sulaukiame tokių pageidavimų – preciziškumo tyliam mechanizmų veikimui. Ieškojome gamintojo, kuris galėtų tai realizuoti savo gaminiuose.“, – atskleidžia N. Birulis.

 

Naujas ir unikalus apšvietimo gaminys

Filharmonijos renovacijos projekte buvo reikalaujama ne konkrečios įrangos ar gamintojo integracijos, o galutinio apšvietimo rezultato scenoje su labai aukštais šviesos efektyvumo ir sistemos lankstumo parametrais. Todėl čia, Lietuvoje STS specialistų buvo suprojektuotas, iš skirtingų užsienio gamintojų sukomplektuotas ir pagamintas naujas produktas.

 

Kėlimo sistema         

STS komandai taip pat reikėjo sugalvoti ir suprojektuoti pakėlimo sistemą bei sutalpinti kėlimo mechanizmus, kad šie tilptų itin mažo aukštingumo palėpių patalpose. Taip pat STS suprojektavo ir pagamino konstrukcijas ant kurių kabo prožektoriai virš scenos ir virš žiūrovų.

„Šie elementai yra projekto esminė ašis, jų pagalba galėjome sėkmingai integruoti apšvietimo sistemą. Pastatas senas, lubos nėra lygios, tad matavome labai pažangia technika salės skliautą iš to gavome trimatį ir labai tikslų salės skliauto brėžinį, pagal kurį ir suprojektavome metalo konstrukcijas ant kurių viskas ir pakabinta“, – įvardija STS vadovas.

Didžiojoje salėje, po balkonais yra integruoti specialūs apšvietimo prietaisai su geru apšviestumu, bet tuo pačiu turi neakinti scenoje pasirodančių atlikėjų. Visa apšvietimo sistema valdoma iš specialaus apšvietimo pulto. Tai pat yra suprogramuoti tam tikri apšvietimo scenarijai, kurie gali būti įjungiami iš scenoje esančios sieninės valdymo panelės, numatyta galimybė visą apšvietimo sistemą valdyti nuotoliniu būtu iš telefono ar planšetinio kompiuterio.

 

Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje – analogų Lietuvoje neturinti koncertinė apšvietimo sistema

Technologijos: koncertinė apšvietimo sistema, scenos mechanizacija
Lokacija: Vilnius
Partneriai: SPOTLIGHT, CHAMSYS, PROLYTE GROUP, WINWOOD, VISUAL PRODUCTIONS
Metai: 2019

Aukštaičių g. 6, 11341, Vilnius
mail@sts.lt
+370 615 51 755

Pramonės g. 101, 11115, Vilnius
+370 615 12 787

UAB „Scenos techninis servisas“
Aukštaičių g. 6, 11341, Vilnius
Įmonės kodas 120139389
PVM mok. kodas LT201393811