Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras yra moderniausias muzikinis teatras Lietuvoje – po įspūdingos rekonstrukcijos čia integruota nauja pažangi technologinė įranga.

Senasis teatro salės korpusas buvo nugriautas, o jo vietoje iškilo naujas priestatas, kuriame suprojektuotos didžioji ir mažoji salės, taip pat rūsyje įrengtas scenos patalpų techninis blokas, repeticijų studijos, kostiumų ir dekoracijų saugyklos.

Scenos techninis servisas (StS) suprojektavo ir sumontavo itin modernias didžiosios salės kėdes, mažosios salės kėdžių tribūną ir įdiegė didžiosios ir mažosios salių mechaniką: kilnojamąsias scenos platformas ir viršutinę mechanikos sistemą, taip pat didžiosios scenos uždangas ir jų valdymo sistemas. Iš viso pagamintos penkios unikalios scenos platformos ir besisukantis scenos ratas, bendras jų plotas – apie 250 kv. metrų. Viršutinius apšvietimo sofitus ir dekoracijų štangas kilnoja 40 greitaeigių keltuvų, kurių bendra keliamoji galia – 20 tonų.

 

Scenos mechanikos sistema

„Šie keltuvai yra labai greiti, preciziškai tikslūs ir saugūs, jais galima kilnoti dekoracijas ir kai žmonės yra scenoje, po kroviniu – tai leidžia išpildyti sudėtingą spektaklio scenografiją. Kadangi scenos bokšto aukštis yra dvigubas, galima susikabinti viso spektaklio dekoracijas, jas pasikelti virš scenos ir pagal scenarijų realiu laiku pakeisti“ – apie atliktus darbus pasakoja StS Projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.

Didžiosios salės scenos viršutinės mechanizacijos sistemoje iš viso suprojektuota 40 kėlimo linijų: scenos uždangos pakėlimo/atidarymo sistema, apšvietimo įrangos tiltai, dekoracijų ir scenos horizonto kilnojimo sistema. Visos jos kilnojamos latvių gamintojo Winwood keltuvais. Priekinė scenos uždanga suprojektuota su dvigubu funkcionalumu: gali būti atidaroma iš centro į šonus arba pakeliama iš apačios į viršų.

Didžiojoje salėje įrengta kilnojama orkestrinė platforma, leidžianti įgyvendinti tris renginių scenarijus: kai platforma apatinėje padėtyje – suformuojama erdvė orkestrui, kitaip dar vadinama orkestrinė ložė, kurioje pasirodymo metu įsikuria orkestras; kai platforma pakelta į vidurinę padėtį – išplečiama žiūrovinė salės erdvė, ant platformos grindų galima sumontuoti papildomas kėdes žiūrovams; kai platforma viršutinėje padėtyje – išplečiamas bendras scenos plotas.

Scenos zonoje įrengtos trys dviejų lygių scenos platformos – keltuvai dekoracijų bei kitų scenografijos elementų kėlimui. Visas platformas kilnoja patikimi ir tikslūs Serapid keltuvai. Kilnojamos scenos platformos gali būti naudojamos ir kaip scenografijos dalis: jos turi 3 fiksuotas pozicijas atitinkamai pagal numatytus platformų naudojimo scenarijus. 

Valdymo sistema užtikrina kiekvienos platformos keltuvų valdymą atskirai, pasirinktos platformų keltuvų grupės ar visų platformų keltuvų valdymą kartu, platformų pakėlimą ar nuleidimą į norimą altitudę operatoriaus nuožiūra. Tai unikalus vienetinis gaminys, atitinkantis aukščiausius SIL 3 saugos reikalavimus.  

„Tai neabejotinai didžiausia mūsų daryta mechanikos instaliacija Lietuvoje“ – džiaugiasi J.Gružinskas.

 

Modernios kėdės su integruotais ekranais

Tokių kėdžių, kokias Klaipėdoje sumontavo StS komanda, Lietuvoje dar nebuvo! KVMT didžiojoje salėje sumontuota virš 700 italų gamintojo Aresline kėdžių. Pagrindinės kėdės – tai elegantiškos minimalistinių linijų Chrono; standartinės šio modelio kėdės įrengtos virš orkestrinės duobės, jas nesudėtinga išmontuoti ir sandėliuoti, kai spektaklis vyksta su orkestru. Pagrindinės salės kėdės turi prailgintus atlošus, taip pat galinėse eilėse šonuose sumontuotos papildomos sulankstomos Strapuntino modelio kėdutės – jos nedidelės, tačiau užtikrina sėdėjimo komfortą. Dalis salės kėdžių gali būti išmontuojama, atlaisvinant ir pritaikant numatytą erdvę neįgaliojo vežimėliui. Visų kėdžių spalvos – tiek gobelenų, tiek porankių ir kitų detalių – priderintos prie naujosios salės dizaino vizijos, be to, atitinka aukščiausius patogumo, akustikos ir priešgaisrinius reikalavimus. Išpildant šį projektą buvo skiriamas didelis dėmesys detalėms, dėl to rinkomės patikimą ir patyrusį partnerį iš Italijos, kuris ir pasidalino patirtimi, ir pakonsultavo.

Didžiosios salės kėdėse integruota italų gamintojo Marconi informacinė libreto sistema. Ekranai yra integruoti kėdžių atlošo galinėje pusėje, o priekinėms eilėms skirti ekranai – ant priekyje esančių baliustradų. Ekranai yra jutikliniai (jautrūs lietimui), spalvoti, intuityviai valdomi, juose galima transliuoti ne tik libreto tekstą, bet ir kitų renginių anonsus, aktualius pranešimus. Sistema sinchroniškai palaiko net 8 kalbų vertimus. Duomenis į ekranus transliuoja teatro technikai per centrinį duomenį perdavimo tinklą, čia taip pat galima pakeisti ekranų ryškumą prasidėjus spektakliui. Kiekvienas ekranas turi ir unikalų adresą, kad atskiruose ekranuose ar jų grupėse būtų galima pateikti personalizuotą informaciją.

Dėl itin aukštų reikalavimų salės estetiniam vaizdui, ekranai buvo pilnai integruoti į kėdes. “Tai buvo didžiausias iššūkis projektuotojams – į baldą turėjome įdėti technologiškai sudėtingą sistemą. Šis multimedijos tinklas atidžiai išvedžiotas po visą salę, tačiau nematomas plika akimi. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro projektas mūsų komandai – tai puikiai išpildytas dizaino, kūrybiškumo ir technologijų iššūkis“ – sako StS projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.

Technologijos: Scenos mechanizacija, kėdės.

Lokacija: Klaipėda, Lietuva

Partneriai: WINWOOD, SERAPID, ARESLINE, MARCONI.

Metai: 2024

Aukštaičių g. 6, 11341, Vilnius
mail@sts.lt
+370 615 51 755

Pramonės g. 101, 11115, Vilnius
+370 615 12 787

UAB „Scenos techninis servisas“
Aukštaičių g. 6, 11341, Vilnius
Įmonės kodas 120139389
PVM mok. kodas LT201393811