Alytaus kultūros centras
Alytaus kultūros centras
Alytaus kultūros centras
Alytaus kultūros centro didžioji salė – itin erdvi, elegantiška, klasikinio teatrinio tipo salė, talpinanti net 782 žiūrovus. Šioje salėje vyksta ne tik miesto renginiai, koncertai ir spektakliai, bet ir cirko pasirodymai – čia veikia viena iš nedaugelio Lietuvoje cirko studijų.
Neseniai Alytaus kultūros centre atnaujintas vienas iš svarbiausių scenos infrastruktūros elementų – kėlimo mechanizmai. Naują scenos viršutinės mechanizacijos sistemą suprojektvo ir įdiegė Scenos techninis servisas (StS).
„Medvilnės kultūros rūmai – taip tuomet vadinosi Alytaus kultūros centras – atvėrė duris 1980 metais. Nuo centro atidarymo iki šių dienų senieji kėlimo mechanizmai buvo vis paremontuojami, tačiau atėjo diena, kai atnaujinimas tapo neišvengiamas. Mechanikos sistema nebeatitiko šiuolaikinių Techninių reglamentų, valdymo spintos bei laidai technologiškai paseno. Siekiant užtikrinti kokybišką ir saugų scenos įrangos naudojimą, buvo būtina įrengti naujus, šiuolaikinius teisės aktus atitinkančius kėlimo mechanizmus bei jų valdymo sistemas“ – pasakoja StS Projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.
Alytaus kultūros centro veikla plati, o scenografijos elementai – itin svarbūs. Taigi čia įrengta net 30 kėlimo linijų: 5 kilnojami apšvietimo sofitai ir 25 dekoracijų vamzdžiai.
Sistemai parinkti patikimi Latvijos gamintojo Winwood keltuvai, kurie yra pritaikyti intensyviam naudojimui, be to, yra itin tikslūs ir greiti.
Greitas dekoracijų keitimas leidžia optimizuoti pasiruošimą spektakliams ir kitiems pasirodymams. Kadangi scenos bokšto aukštis dvigubas, visos reikalingos dekoracijos gali būti paruoštos ir sukeltos virš scenos, o kai linijų tiek daug, galima paruošti scenografiją iškart keliems pasirodymams. Pakeisti dekoracijas scenoje galima ir realiu laiku, vykstant spektakliui. Winwood keltuvai atitinka aukščiausius Europos saugumo standartus, taigi jų naudojimas yra saugus tiek techniniam personalui, tiek atlikėjams.
Valdymo sistema, leidžianti koordinuoti kiekvieno elemento judėjimą, buvo suprojektuota būtent šiai salei – ją suprojektavo ir pagamino StS specialistai. Kėlimo linijos gali būti valdomos koordinuotai ar kiekviena atskirai, nuotoliu naudojant specialų valdymo pultą.
Moderni mechanikos sistema ne tik palengvina darbą techniniam personalui, bet ir atveria naujas galimybes Alytaus kultūros centro veiklai. Visų pirma, vietos kūrėjai gali kurti dinamišką scenografiją, apšvietimo diziną ir išpildyti sudėtingus režisūrinius sumanymus; o antra – tai leidžia pasikviesti gastroliuojančius kolektyvus, keliančius aukštus techninius reikalavimus renginio salei.
Kazlų Rūdos kultūros centras
Po renovacijos Kazlų Rūdos kultūros centras tapo vietos gražiausiu pastatu – jis pasitinka kazlų rūdiečius ir svečius tik įvažiavusius į miestą. Dailus, rūdinto metalo spalvos fasadas simbolizuoja vietovės pavadinimą.
Kazlų rūdos kultūros centras – erdvė įvairiems kultūros renginiams ir vietos kūrėjų namai. Atnaujintose erdvėse repetuoja meno kolektyvai, vyksta užsiėmimai ir vaikų būreliai, bendruomenės renginiai. O svarbiausia čia – moderniai įrengta Didžioji salė. Renovuotoje Kazlų Rūdos kultūros centro didžiojoje salėje sumontuota moderni scenos mechanika, garso ir apšvietimo įranga, scenos draperijos. Salės technologinę įrangą suprojektavo ir integravo UAB „Scenos techninis servisas“ (StS).
„Atliekant pastato renovaciją, sena salė buvo išgriauta, taigi galėjome naująją salę projektuoti be apribojimų, atsižvelgdami tik į jos numatytą dydį“ – darbų pradžią prisimena StS Projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas. Technologiniai sprendiniai pagal poreikį atitinka salės dydį, o įranga – aukščiausius saugumo ir kokybės standartus. Šioje salėje yra 379 sėdimos vietos, joje galima organizuoti ir puikiai išpildyti įvairius renginius: spektaklius, koncertus, kino vakarus, konferencijas ar oficialius priėmimus, bendruomenės šventes.
Profesionali garso sistema suprojektuota atlikus garso simuliacijas. Salėje įrengta aukščiausius standartus atitinkanti prancūzų gamintojo L-Acoustics garso sistema: panaudoti A15 serijos akustiniai sprendimai, taip pat papildoma garso sistema galinėms eilėms įgarsinti (papildomai panaudota X8 garso sistema). Žemųjų dažnių kolonėlės KS21 dėl salės estetikos sumontuotos scenos barjere specialiai tam įrengtose vietose. Šių elementų pagalba garsas tolygiai pasiekia visas salėje esančias žiūrovų vietas: įgarsinimo sistemos elementų sukuriamas garso slėgis salės erdvėje yra ne mažesnis nei 105 dB žiūrovų zonoje.
Scenos kėlimo mechanizmų sistemą sudaro Winwood ir Verlinde Stagemaker keltuvai, kurių bendra keliamoji galia yra 6 tonos. Automatizuotos ir apšvietimo sofitus bei dekoracijų vamzdžius kilnojančios sistemos, ir priekinės uždangos takas – sistemas nuotoliu gali valdyti centro technikai. Mechanikos valdymo sistemą specialiai šiai salei suprojektavo ir pagamino StS specialistai.
Kazlų Rūdos kultūros centras turėjo įsigytos apšvietimo įrangos, kurią ketino ir toliau naudoti, taigi StS projektuotojai iš senųjų ir naujų prožektorių sudarė apšvietimo sistemą – sprendinį, apimantį turimos įrangos išdėstymą, pajungimą ir sistemos papildymą moderniais CHAUVET Professional prietaisais. Apšvietimo sistema valdoma Chamsys šviesų valdymo pultu.
Salės puošmena – samanų spalvos priekinė uždanga – atitinka ilgaamžiškumo, akustikos, nedegumo kriterijus. Visos kitos scenos draperijos yra juodos spalvos ir formuoja vadinamąją „juodą dėžę“ – toks scenos principas leidžia lanksčiai pritaikyti erdvę įvairiai renginių scenografijai. Scenos galinė siena gali virsti baltu ekranu vaizdo projekcijoms demonstruoti.
Technologinės sistemos yra lanksčios su galimybe jas plėsti ar transformuoti. Tai leidžia ne tik adaptuoti įrangą pagal renginių scenarijus, bet ir ją nuolat atnaujinti, papildyti bei išplėsti.
„Džiaugiamės, kad Lietuvos miestuose ir miesteliuose gyva kultūra. Vienas po kito atsinaujina kultūros centrai, vis didesnis dėmesys skiriamas kultūrinių erdvių įrangai. Iš tiesų, būtent technologijos atveria galimybes atvežti į regionus gerus, kokybiškus renginius“ – sako J.Gružinskas.
Technologijos: Scenos mechanizacija, draperija, apšvietimo sistema, įgarsinimo sistema.
Lokacija: Kazlų Rūda, Lietuva
Partneriai: CHAUVET LIGHTING, CHAMSYS, L-ACOUSTICS, WINWOOD, STAGEMAKER.
Metai: 2024
Jurbarko kultūros centras
Jurbarke – nauja kultūrinio gyvenimo pradžia: duris atvėrė renovuotas kultūros centras. Atnaujinta didžioji kultūros centro salė – tai moderni, daugiafunkcė erdvė, pritaikyta įvairiems meno kolektyvų pasirodymams ir miesto šventėms.
Naujoji salė talpina 425 žiūrovus – tai solidi erdvė tiek mažesniems, tiek dideliems renginiams. 10 metrų pločio ir 12 metrų ilgio scena ir integruota šiuolaikinė technologinė įranga suteikia daug galimybių kūrėjams realizuoti savo idėjas. Scenos technologijas suprojektavo ir įdiegė UAB „Scenos techninis servisas“ (StS).
„Rengiant Jurbarko kultūros centro technologijų atnaujinimo projektą buvo atsižvelgta į išaugusius muzikos, teatro ir kitų šventinių renginių organizatorių poreikius, įvertintos technologijų naujovės bei atsiveriančios naujos jų panaudojimo galimybės ir parinkti tokie technologiniai sprendimai, kurie užtikrintų kokybišką, profesionalų ir patrauklų Jurbarko kultūros centre organizuojamų renginių vykdymą“ – sako StS Projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.
Salėje sumontuotos naujos garso ir apšvietimo sistemos, viršutinė scenos mechanika, elektra valdomas uždangos takas ir scenos draperijos. Čia taip pat pagerinta akustika.
Projektuojant salės akustiką buvo atliekamos tūrinės akustinės simuliacijos, nustatyta per ilga garso reverbacijos trukmė (virš 2 s). Tikslas, atsižvelgiant į salėje numatomą veiklą, buvo ją sutrumpinti iki 1 – 1,4 s. Įvertinus patalpų architektūrinius ypatumus, nuspręsta naudoti skirtingų tipų bei akustinių savybių garso bangas sugeriančias bei atspindinčias plokštės. Atlikti skaičiavimai leido parinkti optimalų akustinių plokščių komplektą – iš viso sumontuota 317 JOCAVI akustinių plokščių. Reverbacijos trukmę pavyko sutrumpinti iki 1,25 s, taip pat sutelktas didelis dėmesys problematiškam 125Hz-1kHz dažnių diapazonui; kartu su itin didelę patirtį turinčiais partneriais Jocavi buvo rasti tinkami sprendimai.
Pagrindine garso sistema pasirinkta L-Acoustics pastovios kreivės linijinis garso masyvas, kurį sudaro scenos portalo kairėje ir dešinėje tvirtinamos plačiajuostės akustinės sistemos A15. L-Acoustics A serija tiesiog idealiai tinka vidutinio dydžio salėms, teatrui ir gyvam muzikos atlikimui, o sistemą galima išplėsti komplektuojant su K ir X serijomis. Žemų dažnių kolonėlės KS21 šioje salėje pakabintos portalinės angos šonuose – tokia pozicija parinkta siekiant išgauti tolygų skambesį žemuose dažniuose. Taip pat papildomai įgarsintos priekinės žiūrovų eilės. Visa garso sistema užtikrina puikų suderinamumą ir užtikrinama kokybišką garsą žiūrovui. Tolygus salės padengimas garso bangomis vidutiniškai siekia ne mažesnį nei 105 dB, taigi leidžia išpildyti visų Lietuvos atlikėjų ir net pasaulinio lygio muzikantų techninius reikalavimus.
Projektuojant šią salę, itin didelis dėmesys buvo skirtas apšvietimo sistemai, kuri išplėtė salėje vykstančių renginių galimybes. Sistemą sudaro trys automatizuoti apšvietimo sofitai, priekinis apšvietimo tiltas ir apšvietimo ložės abiejose salės pusėse. Sistema sukomplektuota iš įvairios paskirties prietaisų: teatrinio tipo, profilinių ir užliejančios šviesos prožektorių. Parinkti patikimo StS partnerio Chauvet Lighting apšvietimo prietaisai: teatriniai Ovation serijos prožektoriai, judantys programuojami efektiniai Maveric Silence 2 Profile serijos gaminiai, judantys užliejančios šviesos R2X LED prožektoriai. Kadangi salėje itin tylu dėl panaudotų akustinių priemonių, buvo svarbu parinkti ir tyliai veikiančius apšvietimo prietaisus, o tam puikiausiai tiko Maveric Silence serija. R2X LED prožektoriai su itin plačiu sklaidos kampo reguliavimo diapazonu ir RGBW spalvų maišymo technologija leidžia atkurti net subtiliausius atspalvius. Sistemos valdymui naudojamas Chamsys MQ80 šviesų valdymo pultas su MagicQ Extra Wing išplėtimu, liečiamu ekranu ir planšetiniu kompiuteriu – sistema itin patogiai valdoma net ir nuotoliniu būdu. Scenos meninį apšvietimą papildo Smoke Factory dūmų mašinos, rūko mašinos ir ventiliatoriai specialiesiems efektams išgauti.
Apšvietimo sofitus ir dekoracijų vamzdžius kilnoja patikimi ir tikslūs Winwood elektriniai trosiniai keltuvai. Viso įrengta 18 kėlimo linijų, kurių bendra kelioamoji galia 10 tonų. Mechanizacija palengvina renginių techninį aptarnavimą, įgalina greičiau pakeisti įrangos išdėstymą, leidžia kuo plačiau pritaikyti salę įvairiems renginiams: pagal scenarijų keisti įrangos vietą, įvairiai sukabinti dekoracijas. Be to, salėje įrengta daug grindinių ir sieninių dėžučių patogiam įrangos pasijungimui. Priklausomai nuo renginio scenarijaus bei sumanymų, galima įvairiai sujungti apšvietimo prietaisus bei video sistemas.
Salėje sumontuotas ir elektra valdomas priekinės užuolaidos takas, atnaujintos scenos draperijos: priekinė uždanga, arlekinas, paskliaustės, kulisos ir galinė
užuolaida ShowTex. Scenos uždangos atitinka ilgaamžiškumo, akustikos, nedegumo ir kitus funkcinius reikalavimus.
StS specialistai suprojektavo ir pagamino elektros įvado ir elektros skirstymo spintas, signalų tinklą ir jam užtikrinti reikiamų prietaisų spintą, keltuvų valdymo sistemą taip pat atliko montavimo darbus.
Jurbarko kultūros centras yra populiariausia bendruomenės susibūrimo vieta, o per sezoną kultūros centro organizuojamuose renginiuose apsilanko apie 40 000 lankytojų. Mėgėjų meno kolektyvų veikloje dalyvauja virš 500 Jurbarko miesto ir rajono gyventojų. Šiuo metu Kultūros centre veikia 30 mėgėjų meno kolektyvų, kurie nuolat apdovanojami konkursuose. Jurbarko kultūros centras yra apdovanotas nominacija „Geriausias kultūros centras“.
Technologijos: Scenos mechanizacija, akustika, draperija, apšvietimo sistema, įgarsinimo sistema, video sistema.
Lokacija: Jurbarkas, Lietuva
Partneriai: JOCAVI, CHAUVET LIGHTING, CHAMSYS, L-ACOUSTICS, WINWOOD, SHOWTEX, SMOKE FACTORY.
Metai: 2024
Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijoje atnaujinta Teatro salė
Jonavos Jeronimo Ralio gimnazija – tai ilgametes tradicijas turinti mokykla. Įkurta 1941 metais, ji yra viena seniausių Jonavos miesto mokyklų. Moderniai įrengtoje gimnazijoje šiandien mokosi daugiau nei 700 moksleivių.
Neseniai šioje gimnazijoje atnaujinta Teatro salė: įrengta scenos pakyla, draperijos, apšvietimo ir įgarsinimo sistemos. Naują technologinę įrangą suprojektavo ir sumontavo Scenos techninis servisas (StS).
Teatro salėje įrengta scena – suformuota scenos pakyla. Per visą scenos perimetrą pakabintos juodos scenos draperijos. Tamsios sienos ir scenos grindys sukuria neutralią erdvę, leidžiančią išnaudoti apšvietimo galimybes. Užuolaidos atlieka ne tik dekoratyvinę, bet ir akustikos gerinimo funkciją. Taip pat, kaip klasikiniame teatre, čia įrengtas priekinės uždangos takas ir atidaroma priekinė scenos uždanga efektingai spektaklių pradžiai bei pabaigai.
Priekinį apšvietimo tiltą sudaro šeši teatrinio tipo Chauvet DJ Eve prožektoriai. Šie prietaisai išsiskiria spalvinimo galimybėmis: leidžia sukurti ryškią renginių scenografiją bei atmosferą. Apšvietimo sistema valdoma Obey 70 pultu iš Chauvet DJ serijos.
Įgarsinimo sistemą sudaro QSC K10 garso kolonėlės, garso valdymo pultas ir mikrofonų komplektas. Ši sistema puikiai tinka ir koncertų, muzikinių pasirodymų įgarsinimui, taigi Teatro salė gali būti naudojama ir kitų būrelių veiklai.
Šis atnaujinimas – reikšmingas pokytis mokyklos teatro trupei, garsėjančiai stipriais spektaklių pastatymais. Profesionali įranga suteikia naujų galimybių tiek mokytojams, tiek ir mokiniams realizuoti savo kūrybines idėjas.
Technologijos: Apšvietimo sistema, įgarsinimo sistema, scenos pakyla, draperijos.
Lokacija: Jonava, Lietuva
Partneriai: CHAUVET DJ, QSC.
Metai: 2024
Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras
Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras yra moderniausias muzikinis teatras Lietuvoje – po įspūdingos rekonstrukcijos čia integruota nauja pažangi technologinė įranga.
Senasis teatro salės korpusas buvo nugriautas, o jo vietoje iškilo naujas priestatas, kuriame suprojektuotos didžioji ir mažoji salės, taip pat rūsyje įrengtas scenos patalpų techninis blokas, repeticijų studijos, kostiumų ir dekoracijų saugyklos.
Scenos techninis servisas (StS) suprojektavo ir sumontavo itin modernias didžiosios salės kėdes, mažosios salės kėdžių tribūną ir įdiegė didžiosios ir mažosios salių mechaniką: kilnojamąsias scenos platformas ir viršutinę mechanikos sistemą, taip pat didžiosios scenos uždangas ir jų valdymo sistemas. Iš viso pagamintos penkios unikalios scenos platformos ir besisukantis scenos ratas, bendras jų plotas – apie 250 kv. metrų. Viršutinius apšvietimo sofitus ir dekoracijų štangas kilnoja 40 greitaeigių keltuvų, kurių bendra keliamoji galia – 20 tonų.
Scenos mechanikos sistema
„Šie keltuvai yra labai greiti, preciziškai tikslūs ir saugūs, jais galima kilnoti dekoracijas ir kai žmonės yra scenoje, po kroviniu – tai leidžia išpildyti sudėtingą spektaklio scenografiją. Kadangi scenos bokšto aukštis yra dvigubas, galima susikabinti viso spektaklio dekoracijas, jas pasikelti virš scenos ir pagal scenarijų realiu laiku pakeisti“ – apie atliktus darbus pasakoja StS Projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.
Didžiosios salės scenos viršutinės mechanizacijos sistemoje iš viso suprojektuota 40 kėlimo linijų: scenos uždangos pakėlimo/atidarymo sistema, apšvietimo įrangos tiltai, dekoracijų ir scenos horizonto kilnojimo sistema. Visos jos kilnojamos latvių gamintojo Winwood keltuvais. Priekinė scenos uždanga suprojektuota su dvigubu funkcionalumu: gali būti atidaroma iš centro į šonus arba pakeliama iš apačios į viršų.
Didžiojoje salėje įrengta kilnojama orkestrinė platforma, leidžianti įgyvendinti tris renginių scenarijus: kai platforma apatinėje padėtyje – suformuojama erdvė orkestrui, kitaip dar vadinama orkestrinė ložė, kurioje pasirodymo metu įsikuria orkestras; kai platforma pakelta į vidurinę padėtį – išplečiama žiūrovinė salės erdvė, ant platformos grindų galima sumontuoti papildomas kėdes žiūrovams; kai platforma viršutinėje padėtyje – išplečiamas bendras scenos plotas.
Scenos zonoje įrengtos trys dviejų lygių scenos platformos – keltuvai dekoracijų bei kitų scenografijos elementų kėlimui. Visas platformas kilnoja patikimi ir tikslūs Serapid keltuvai. Kilnojamos scenos platformos gali būti naudojamos ir kaip scenografijos dalis: jos turi 3 fiksuotas pozicijas atitinkamai pagal numatytus platformų naudojimo scenarijus.
Valdymo sistema užtikrina kiekvienos platformos keltuvų valdymą atskirai, pasirinktos platformų keltuvų grupės ar visų platformų keltuvų valdymą kartu, platformų pakėlimą ar nuleidimą į norimą altitudę operatoriaus nuožiūra. Tai unikalus vienetinis gaminys, atitinkantis aukščiausius SIL 3 saugos reikalavimus.
„Tai neabejotinai didžiausia mūsų daryta mechanikos instaliacija Lietuvoje“ – džiaugiasi J.Gružinskas.
Modernios kėdės su integruotais ekranais
Tokių kėdžių, kokias Klaipėdoje sumontavo StS komanda, Lietuvoje dar nebuvo! KVMT didžiojoje salėje sumontuota virš 700 italų gamintojo Aresline kėdžių. Pagrindinės kėdės – tai elegantiškos minimalistinių linijų Chrono; standartinės šio modelio kėdės įrengtos virš orkestrinės duobės, jas nesudėtinga išmontuoti ir sandėliuoti, kai spektaklis vyksta su orkestru. Pagrindinės salės kėdės turi prailgintus atlošus, taip pat galinėse eilėse šonuose sumontuotos papildomos sulankstomos Strapuntino modelio kėdutės – jos nedidelės, tačiau užtikrina sėdėjimo komfortą. Dalis salės kėdžių gali būti išmontuojama, atlaisvinant ir pritaikant numatytą erdvę neįgaliojo vežimėliui. Visų kėdžių spalvos – tiek gobelenų, tiek porankių ir kitų detalių – priderintos prie naujosios salės dizaino vizijos, be to, atitinka aukščiausius patogumo, akustikos ir priešgaisrinius reikalavimus. Išpildant šį projektą buvo skiriamas didelis dėmesys detalėms, dėl to rinkomės patikimą ir patyrusį partnerį iš Italijos, kuris ir pasidalino patirtimi, ir pakonsultavo.
Didžiosios salės kėdėse integruota italų gamintojo Marconi informacinė libreto sistema. Ekranai yra integruoti kėdžių atlošo galinėje pusėje, o priekinėms eilėms skirti ekranai – ant priekyje esančių baliustradų. Ekranai yra jutikliniai (jautrūs lietimui), spalvoti, intuityviai valdomi, juose galima transliuoti ne tik libreto tekstą, bet ir kitų renginių anonsus, aktualius pranešimus. Sistema sinchroniškai palaiko net 8 kalbų vertimus. Duomenis į ekranus transliuoja teatro technikai per centrinį duomenį perdavimo tinklą, čia taip pat galima pakeisti ekranų ryškumą prasidėjus spektakliui. Kiekvienas ekranas turi ir unikalų adresą, kad atskiruose ekranuose ar jų grupėse būtų galima pateikti personalizuotą informaciją.
Dėl itin aukštų reikalavimų salės estetiniam vaizdui, ekranai buvo pilnai integruoti į kėdes. “Tai buvo didžiausias iššūkis projektuotojams – į baldą turėjome įdėti technologiškai sudėtingą sistemą. Šis multimedijos tinklas atidžiai išvedžiotas po visą salę, tačiau nematomas plika akimi. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro projektas mūsų komandai – tai puikiai išpildytas dizaino, kūrybiškumo ir technologijų iššūkis“ – sako StS projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.
Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijoje – nauja aktų salė
Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijoje šis rugsėjis ypatingas – mokyklos bendruomenė švenčia ne tik mokslo metų pradžią, bet ir įkurtuves naujajame korpuse. Naujai pastatytame priestate įrengta aktų salė, kurios iki šiol mokykla neturėjo, ir keturios naujos klasės.
Priestato dydis – beveik 800 kvadratinių metrų, o aktų salė užima 280 kv. m plotą. Aktų salės technologinę įrangą suplanavo ir instaliavo Scenos techninis servisas (StS). Čia sumontuota moderni scenos mechanika, vaizdo, garso ir apšvietimo įranga.
Aktų salėje suprojektuota automatizuota apšvietimo sistema: trys kilnojami apšvietimo sofitai ir priekinis apšvietimo tiltas, valdomi pultu. Taip pat įrengtas elektra valdomas priekinės uždangos takas.
Apšvietimo sistema sukomplektuota iš įvairios paskirties prietaisų: profilinių ir užliejančios šviesos Chauvet Lighting prožektorių. Universali sistema gali būti pritaikyta įvairiems apšvietimo scenarijams: oficialiems pranešimams ir konferencijoms, teatro pasirodymams bei koncertams, bendruomenės šventėms ar moksleivių diskotekai. Apšvietimo sistema valdoma ChamSys šviesų valdymo pultu.
Šiai salei įgarsinti parinkta QSC įgarsinimo sistema, pritaikyta koncertinei veiklai. Ši sistema taip pat gali būti pritaikyta įvairiems renginiams ir atitinka mokyklos poreikius.
Sistemą papildo mikrofonų komplektas ir garso valdymo pultas.
Aktų salėje taip pat įdiegta video sistema, kurią sudaro vaizdo projektorius ir projekcinis ekranas, sumontuotas scenos gale. Šį ekraną patogu išskleisti ir suskleisti, kai jis nenaudojamas. Ekranas gali būti naudojamas prezentacijų metu, kino filmų peržiūroms ar papildyti renginio scenografiją, kai jame rodomos video projekcijos.
Naująja aktų sale galės naudotis ne tik augančios mokyklos moksleiviai – prognozuojama, kad Ievos Simonaitytės gimnazistų skaičius greitai perkops 1000 – bet ir Priekulės miestelio bendruomenė.
Technologijos: Scenos mechanizacija, apšvietimo sistema, įgarsinimo sistema, video sistema.
Lokacija: Priekulė, Lietuva
Partneriai: CHAUVET LIGHTING, CHAMSYS, QSC.
Metai: 2024
Nemenčinės kultūros centras
Po atliktos renovacijos Nemenčinės kultūros centras pasikeitė neatpažįstamai: modernizuotas pastato fasadas, naujai įrengtos vidaus patalpos, renovuota biblioteka. Naujai atidarytame kultūros centre taip pat įkurtas viešbutis ir sporto salė. Bet didžiausias dėmesys čia, žinoma, skiriamas kultūrai – atnaujintose centro patalpose įrengta parodų erdvė, dailės ir fotografijos studijos, choreografijos salė, garso įrašų studija. Didžiausiu traukos centru šiame pastate tapo nauja moderni 310 vietų koncertų salė.
Koncertų salės technologinę įrangą suprojektavo ir įdiegė Scenos techninis servisas (StS). Šioje salėje dabar gali vykti tiek koncertai ar spektakliai, tiek oficialūs renginiai, konferencijos. Čia sumontuota profesionali įgarsinimo sistema, apšvietimo sistema, scenos mechanika, taip pat vaizdo projekcinė įranga.
Profesionali įgarsinimo sistema
„Koncertų salės įgarsinimas mums tapo didžiausiu iššūkiu: dėl neįprastos salės geometrijos teko ieškoti netipinio sprendimo garso įrangos išdėstymui. Pasitelkiant specializuotą programinę įrangą, skirtą garso dizainui ir erdvių modeliavimui, buvo suplanuotas LCR (left-center-right) garso įrangos išdėstymas“ – pasakoja StS Projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.
Koncertų salės įgarsinimui parinktas gerai žinomo prancūzų gamintojo L-Acoustics komplektas: A serijos kolonėlės A10i Wide ir A10i Focus. A serija puikiai tinka mažoms ir vidutinėms erdvėms, šios serijos kolonėles galima derinti tarpusavyje ir išgauti itin gerą padengimą, pritaikant išdėstymą auditorijos dydžiui ir formai. Priekyje sėdintiems žiūrovams papildomai įrengtas garso sistemos išplėtimas – sumontuota 5XT garso sistema, o galinių eilių kokybiškam ir tolygiam įgarsinimui – užlaikymo linijos kolonėlės X8. Vieningoje garso sistemoje įdiegti garso stiprintuvai LA4X, kurie dėl estetinio salės vaizdo yra pilnai integruoti į scenos pakylą.
Garso sistema buvo projektuojama bendradarbiaujant su akustikos specialistais, atsižvelgiant į įrangos išdėstymą buvo parinktos akustikos gerinimo priemonės – tai leido išgauti precizišką skambesį koncertų salėje.
Apšvietimo įranga
Scenos apšvietimo sistemą sudaro Robe ir Chauvet Professional gamintojų prietaisai, kurie optimaliai parinkti atsižvelgiant į būsimų renginių scenarijus ir modeliuojant apšvietimo dizainą specializuotomis dizaino kūrimo programomis. Pagal tai parengtas įrangos išdėstymo planas ir išrinkti geriausiai funkcijas išpildantys prožektoriai. Šioje salėje integruoti profiliniai Robe T1 profile ir užliejančios šviesos LEDWash 300x prožektoriai bei Chauvet prietaisai: Maverick Force 2 Profile, Rogue R2X Wash, Ovation E-910 FC.
Visą šią įrangą valdo Chamsys MQ70 šviesų valdymo pultas, suteikiantis apšvietimo dizaineriams galimybes kurti efektingą scenografiją.
Scenos mechanika
StS specialistai suprojektavo ir scenos mechaniką: apšvietimo prietaisai sukabinti ant trijų sofitų, o dekoracijoms kabinti įrengti dekoracijų tvirtinimo vamzdžiai. Juos kilnoja trosiniai Winwood keltuvai, išsiskiriantys tylia eiga – tai buvo itin svarbu koncertų salei. Keltuvų keliamoji galia – 1000 kg, o lengvos aliuminio santvaros suteikia galimybę sukabinti daugiau prietaisų ant vieno sofito.
Efektingą renginių pradžią leidžia sukurti elektra valdomas uždangos takas: automatizuotas uždangos takas sklandžiai ir tyliai atidaro ir uždaro uždangą, o patogi valdymo sistema leidžia lengvai valdyti keltuvus ir uždangos taką iš vienos vietos.
Užuolaidų komplektas taip pat yra neatsiejama scenos rūbo dalis. Nemenčinės kultūros centro koncertų salėje įrengtas visas užuolaidų komplektas: priekinė uždanga, kulisos, arlekinas, paskliaustės ir galinė uždanga. Užuolaidos atitinka aukščiausius akustikos ir nedegumo reikalavimus, o jų spalva parinkta derinant prie salės interjero.
Vaizdo sistema
Naujoje koncertų salėje įdiegta ir multimedijos sistema: ekranas, projektorius, vaizdo pultas, Resolume programinė įranga. Didelis ekranas leidžia papildyti renginio scenografiją, taip pat gali būti skirtas vaizdo turiniui rodyti, pvz., koncerto transliacijoms, filmų peržiūroms ar prezentacijoms. Galingas projektorius užtikrina ryškų ir aiškų vaizdą ekrane. Vaizdo pultas ir profesionali programinė įranga suteikia naujas galimybes paįvairinti pasirodymus ir kurti vaizdo instaliacijas.
Be to, salėje įrengta vidinio ryšio sistema, skirta efektyviam bendravimui tarp scenos ir užkulisių personalo. Taip pat įrengta vaizdo perdavimo sistema į grimerines, leidžianti atlikėjams ir techniniam personalui stebėti pasirodymą realiu laiku.
Po renovacijos Nemenčinės kultūros centro koncertų salė tapo modernia ir funkcionalia erdve, kurioje galima rengti įvairius renginius – nuo klasikinės muzikos koncertų iki roko grupių pasirodymų ir teatrinių spektaklių. Naujoji įranga leis organizuoti aukšto lygio renginius, pritraukti žymiausius atlikėjus ir kolektyvus bei pasiūlyti nepamirštamų įspūdžių visiems kultūros gerbėjams.
Technologijos: Scenos mechanizacija, draperija, apšvietimo sistema, įgarsinimo sistema, video sistema.
Lokacija: Nemenčinė, Lietuva
Partneriai: ROBE, CHAUVET LIGHTING, CHAMSYS, L-ACOUSTICS, WINWOOD.
Metai: 2024
VilniusTech universitete – moderni nuotolinių paskaitų įranga
Keičiantis edukacinei aplinkai, paskaitų formatui, universitetai susiduria su naujais technologiniais iššūkiais. VilniusTech universitetui reikėjo sprendimo, palengvinančio komunikaciją tarp akademinių erdvių ir leidžiančio vykdyti nuotolines paskaitas.
Tokį sprendimą pasiūlė Scenos techninis servisas (StS): Saulėtekio rūmuose atnaujinta didžioji auditorija, kurioje sumontuota moderni konferencinė įranga. Sistemą suprojektavo ir įdiegė StS specialistai.
Šiam projektui parinkta QSC (Kalifornija, JAV) Q-SYS sistema, geriausiai atitinkanti užsakovo poreikius. Tai integruota audio ir video valdymo sistema, kuri gali būti nesudėtingai valdoma tiek greta dėstytojo esančiu lytėjimui jautriu ekranu, tiek ir telefonu ar kompiuteriu per bevielį ryšį. Ši sistema veikia intuityviai, “įjungi ir veikia” (plug-and-play) principu, ir apima garso ir vaizdo apdorojimą bei valdymą, sąveikauja su Zoom ir Microsoft Teams programomis.
Taip pat auditorijoje sumontuoti trys lazeriniai vaizdo projektoriai, leidžiantys projektuoti iki trijų skirtingų vaizdų, ir trys berėmiai projekciniai ekranai, sujungti tarpusavyje – tai leidžia projektuoti įspūdingą, net 9 metrų pločio vaizdą. O kokybišką garsą užtikrina profesionalios L-Acoustics garso kolonėlės. Visa ši sistema sudaro tokias nuotolinių paskaitų galimybes:
Žinoma, visa ši įranga naudojama ne tik nuotolinėms paskaitoms ar seminarams – naujoji įranga sudaro sąlygas rodyti itin aukštos kokybės vaizdus iš vieno, dviejų ar net trijų šaltinių vienu metu; auditorijoje esančiame kompiuteryje įdiegta Resolume programinė įranga, leidžianti kurti vaizdinę medžiagą. Taip pat naujoji įranga leidžia kokybiškai įgarsinti paskaitas.
Technologijos: Konferencijų įranga, įgarsinimo sistema, video sistema.
Lokacija: Vilnius, Lietuva
Partneriai: Q-SYS, L-ACOUSTICS, CHRISTIE, Gerriets.
Metai: 2023
Pirma naujai pastatyta menų mokykla nepriklausomoje Lietuvoje
Rudaminos miestelyje atidaryta nauja, šiuolaikiška meno mokykla. Nors istoriškai meno mokykla čia veikia nuo 2003 metų, šiemet įstaiga persikėlė į naujas patalpas. Nenaudojamas bendrabučio pastatas buvo pilnai rekonstruotas, po trejus metus trukusių statybų čia įsikūrė viena moderniausių meno mokyklų Lietuvoje.
Rudaminos meno mokykloje talentingi vaikai gali mokytis muzikos ir dailės. Rekonstruotame pastate įrengtos koncertų ir šokių salės, garso įrašų studija, patalpos, skirtos dailės ir muzikos užsiėmimams, persirengimo ir repeticijų kambariai. Naujosios patalpos – gerokai erdvesnės, taigi leido išplėsti paslaugų spektrą ir ženkliai pagerino mokymosi sąlygas.
Muzikos skyriuje galima pasirinkti fortepijono, smuiko, gitaros, violončelės, akordeono ir pučiamųjų instrumentų dalykus, taip pat vaikai groja ansambliuose, akordeonistų orkestre, dainuoja chore, vokaliniame ansamblyje. Svarbiausia mokyklos traukos vieta tapo didžioji salė ir scenoje stovintis naujas koncertinis fortepijonas.
Didžiausias iššūkis – salės akustika
Naująją mokyklos salę suprojektavo ir įrengė Scenos techninis servisas (StS). Salėje sumontuotos naujos garso, apšvietimo ir video sistemos, viršutinė scenos mechanika, elektra valdomas užuolaidos takas ir scenos draperijos. Čia taip pat pagerinta akustika.
„Didžiausias iššūkis įrengiant šią salę buvo sutvarkyti jos akustiką. Koncertinė salė turi atitikti natūralios akustikos reikalavimus, joje turi gražiai skambėti gyvai atliekama muzika, skirtingi muzikos instrumentai. Tačiau viskas turi veikti nepriekaištingai ir naudojant garso stiprinimo sistemą“ – sako StS Projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas. Jis pasakoja, kad projektuojant salės akustiką buvo atliekamos akustinės simuliacijos. Tai leido parinkti optimalų garsą sugeriančių ir garsą atspindinčių akustinių elementų komplektą.
Svarbiausi geros akustikos reikalavimai tokio tipo patalpoms yra reverberacijos (aidėjimo) laiko kontrolė, balansas tarp garso bangas sugeriančių ir atspindinčių paviršių ir galimybė salėje montuojamą įgarsinimo sistemą pritaikyti konkrečių (pagal jų specifiką) renginių įgarsinimui. Atlikus akustinę simuliaciją, salės patalpoje nustatytas aidėjimo laiko vidurkis 2,33 sekundės. Siekiant pagerinti salės akustiką, dėl sudėtingos salės geometrijos ir didelio tūrio reikėjo padengti 25% paviršių, taigi ant salės lubų ir sienų buvo sumontuota 251 JOCAVI akustinė plokštė. Po akustiką gerinančių technologinių priemonių taikymo skaičiuojamas (simuliuotas) vidutinis reverberacijos (RT) laikas – 1,18 sek.
„Rengdami akustikos gerinimo projektą konsultavomės su savo ilgamečiais partneriais portugalais JOCAVI. Ši kompanija jau 30 metų gamina akustines plokštes ir yra tikri srities ekspertai. Buvo panaudotos ne tik šiuolaikinės modeliavimo technologijos, bet ir pasitelkta partnerių patirtis. Tai leido pasiekti puikius rezultatus“ – džiaugėsi Julius Gružinskas.
Graži scenografija ir nepriekaištingas garsas
Naujoje koncertų salėje Scenos techninio serviso specialistai sumontavo modernią apšvietimo, garso ir video įrangą.
Apšvietimo sistemą sudaro du apšvietimo sofitai ir priekinis apšvietimo tiltas, jie kilnojami grandininiais keltuvais Verlinde Stagemaker. Gražią koncertų scenografiją leidžia sukurti Chauvet Professional apšvietimo prietaisai: 9 vnt. R1X Spot, 12 vnt. Rogue R2X Wash, 4 vnt. Rogue R2X Wash VW ir 8 vnt. COLORband Pix M ILS prožektorių. Apšvietimo sistema valdoma ChamSys šviesų valdikliu.
Šiai salei įgarsinti naudota pasaulyje gerai žinomo prancūzų gamintojo L-ACOUSTICS įgarsinimo sistema, pritaikyta koncertinei veiklai. Sistemą sudaro A15i Wide ir Focus kolonėlės, KS21i žemų dažnių kolonėlės ir garso stiprintuvai. Taip pat sumontuota 8 vnt. QSC universalių scenos monitorių gyvo garso koncertams.
Parinktas mikrofonų komplektas, atitinkantis muzikos mokyklos poreikius: bevieliai, rankiniai mokrofonai, jų stovai, choro įgarsinimui scenoje skirti mikrofonai.
Video sistemą sudaro vaizdo projektorius ir projekcinis ekranas, sumontuotas scenos gale.
Ekraną patogu išskleisti ir suskleisti vieno mygtuko paspaudimu. Taip pat automatizuotai valdoma ir scenos uždanga. Santvaros, ant kurių tvirtinami apšvietimo prietaisai, kilnojamos keltuvais; keltuvų valdymo blokas gali būti valdomas ir nešiojamu pulteliu. Visa tai palengvina techninį renginių aptarnavimą.
Technologijos: Scenos mechanizacija, draperija, apšvietimo sistema, įgarsinimo sistema, video sistema, salės akustika.
Lokacija: Rudamina, Lietuva
Partneriai: SIXTY82, CHAUVET LIGHTING, CHAMSYS, L-ACOUSTICS, QSC, VERLINDE, JOCAVI.
Metai: 2023
Vilniaus Vladislavo Sirokomlės gimnazija ryškiai pradėjo naujus mokslo metus
Savitas tradicijas puoselėjanti gimnazija naujus mokslo metus pradėjo ryškiai tikrąja to žodžio prasme – mokykloje atnaujinta Aktų salė ir integruota nauja scenos apšvietimo sistema. Šią sistemą suprojektavo, parinko optimalią įrangą ir sumontavo Scenos techninio serviso (StS) specialistai.
Gimnazijos atstovai norėjo profesionalios apšvietimo sistemos, leidžiančios kurti spalvingą mokykloje vykstančių renginių scenografiją. StS parinko tinkamiausią šiai salei variantą: Chauvet DJ linijos apšvietimo prietaisus ir ChamSys šviesų valdymo pultą.
„Šio projekto iššūkis – ne tik parinkti apšvietimo prietaisus, bet ir suprojektuoti apšvietimo prietaisų tvirtinimo elementus scenoje, kurioje beveik nėra vietos naujiems pakabinimo taškams. Scenos palubėje sumontuota gausi ŠVOK sistemų visuma“ – pasakoja projektui vadovavęs Martynas Mackevičius. StS projektuotojai su iššūkiu susitvarkė: prožektoriai sukabinti ant trijų tvirtinimo vamzdžių scenoje, taip pat suformuotas priekinis apšvietimo tiltas salės zonoje.
Apšvietimo sistemą sudaro 22 Chauvet DJ COREpar Q120 ILS prožektoriai ir 2 efektiniai prožektoriai Shocker Panel 480. Chauvet DJ – tai modernūs apšvietimo prietaisai, kuriuos itin paprasta montuoti ir valdyti, dėl to jie puikiai tinka mokykloms, nedideliems renginiams, šventėms ar šokiams. Chauvet DJ COREpar Q120 ILS yra profesionalus wash tipo LED prožektorius. Šviesos šaltinis – 1 COB LED 120 W, keturių spalvų (RGBW) šviesos diodas, dirbantis iki 50 000 valandų. Prietaisas gali skleisti visas spektro spalvas.
Sistema valdoma ChamSys QuickQ10 šviesų valdymo pultu.
„Džiaugiamės, kad naujoji įranga nuspalvino mūsų bendruomenės šventės. Chauvet DJ prietaisai skleidžia visą šviesos spektrą ir neprilygstamai maišo spalvas – būtent renginių spalvingumui skiriame didžiausią dėmesį. Tai skatina mokinių kūrybiškumą“, – sako Vilniaus Vladislavo Sirokomlės gimnazijos direktoriaus pavaduotojas ūkiui Tadeuš Narkevič.
Sistemos paprastumas ir universalumas leido nesunkiai išmokti ja naudotis mokyklos ūkio dalies darbuotojams, o jaunieji kūrėjai gali eksperimentuoti kurdami spalvingas scenografijas. Ryškios šventės – džiaugsmas gimnazijos bendruomenei ir įkvėpimas ateities kartoms.
Technologijos: Apšvietimo sistema.
Lokacija: Vilnius, Lietuva
Partneriai: CHAUVET DJ, CHAMSYS.
Metai: 2023
LMTA Klaipėdos fakultetas
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakultete vykdomos aktualios muzikos ir scenos menų studijų programos. Šiais mokslo metais studentai ir dėstytojai džiaugiasi nauja mokomąja teatro sale.
Praktiniams užsiėmimams reikėjo universalios, black box tipo salės, kurioje galėtų vykti mokomojo teatro repeticijos ir pasirodymai. Tokią salę akademijoje įrengė Scenos techninis servisas (StS).
Scenos ir salės zonose sumontuoti 2 kilnojami įrangos tvirtinimo karkasai, sudaryti iš Sixty82 aliuminio santvarų. Vieną karkasą kilnoja 4 grandininiai keltuvai Verlinde Stagemaker. Taip pat aplink salės perimetrą sumontuotas metalinių vamzdžių komplektas, skirtas įrangos ir dekoracijų tvirtinimui. Keltuvai dėl patogaus techninio aptarnavimo gali būti valdomi nuotoliniu pulteliu.
Kadangi salėje mokosi ir dirba studentai, StS projektuotojai kartu su konstrukcijomis pateikė ir inžinerinių skaičiavimų ataskaitą su aiškinamuoju raštu, parodančią didžiausias galimas paskirstytas apkrovas. Šių skaičiavimų ataskaita parengta ir pateikta LMTA, siekiant užtikrinti saugų sumontuotų įrangos tvirtinimo karkasų naudojimą mokomaisiais tikslais, taip pat saugiam renginių vykdymui.
Salės apšvietimo sistemą sudaro universalios paskirties Chauvet Professional R1 Beam Wash hibridinio tipo prožektoriai: šie prietaisai gali veikti kaip efektiniai užliejančios šviesos arba siauro spindulio (šviečia 3.4° to 67.7° diapazone) prožektoriai.
Apšvietimo sistemos valdymui naudojamas ChamSys MQ70 valdymo pultas.
Taip pat salėje įrengta daug grindinių ir sieninių dėžučių patogiam įrangos pasijungimui. Priklausomai nuo renginio scenarijaus bei sumanymų, galima įvairiai sujungti apšvietimo prietaisus, įgarsinimo bei video sistemas.
Teatro salėje integruota prancūzų gamintojo L-Acoustics garso sistema: dvi X12 modelio kolonėlėssumontuotos scenos kraštuose ir dar 2 papildomos salės galo arba tribūnos paskutinių eilių įgarsinimui (sumontuotos ant konstrukcijos salėje).
Valdymui įdiegtas profesionalus skaitmeninis Allen & Heath SQ5 pultas su skaitmenine jungčių dėžute.
Atnaujintoje LMTA teatro salėje dabar sudarytos puikios sąlygos mokytis tiek režisūros ar vaidybos, tiek scenografijos ar techninio renginių aptarnavimo specialybių studentams.
Technologijos: kėlimo mechanizmai, apšvietimo sistema, įgarsinimo sistema.
Lokacija: Klaipėda, Lietuva
Partneriai: SIXTY82, VERLINDE STAGEMAKER, CHAUVET PROFESSIONAL, CHAMSYS, L-ACOUSTICS.
Metai: 2023
Telšių kultūros centras saugo gilias tradicijas – pirmieji kultūros namai Telšiuose įkurti apie 1946 metus, po Vydūno sodintais kaštonais. Dabartinio kultūros centro priestatas pastatytas 1974 m., o 2007 metais čia pradėta pastato renovacija. Pagaliau Telšių gyventojai galėjo susirinkti į iškilmingą atidarymą – atnaujintas kultūras centras atvėrė duris!
Kultūros centro salėje, talpinančioje 400 žiūrovų, po renovacijos atnaujinta scena ir scenos įranga. Dabar per metus vidutiniškai čia suorganizuojama apie 300 įvairių renginių: koncertų, minėjimų, spektaklių, kino filmo vakarų. Taip pat Telšių kultūros centre veikia 14 meno mėgėjų kolektyvų, kuriuose laisvalaikį leidžia apie 400 vietos gyventojų. Kolektyvai įstaigos koncertų salėje nuolat organizuoja koncertus, repeticijas.
Scenos techninis servisas (StS) atnaujintoje Telšių kultūros centro salėje sumontavo naujus scenos kėlimo mechanizmus, apšvietimo įrangą, atnaujino scenos uždangą.
Salėje suprojektuota įvairiems apšvietimo scenarijams pritaikyta apšvietimo sistema, kurią sudaro Chauvet Professional ir Robe Lighting prietaisai: užliejančios šviesos wash tipo prožektoriai, taip pat taškiniai bei profiliniai prožektoriai. Universali apšvietimo sistema naudojama ne tik įvairių pasirodymų, vykstančių salėje, metu, bet ir už salės ribų – vasarą dalis prietaisų sukabinami amfiteatre prie ežero.
Apšvietimo sistemos valdymui naudojamas ChamSys MQ80 valdymo pultas ir Extra Wing Compact pulto praplėtimas, kuris taip pat gali būti naudojamas kaip atskiras šviesų valdymo pultas mažesniems renginiams.
Scenos meninį apšvietimą papildo Smoke Factory rūko ir dūmų mašinos.
Po salės renovacijos tapo patogesnis ir renginių techninis aptarnavimas. StS atnaujino viršutinius kėlimo mechanizmus: įrengė greitaeigius trosinius keltuvus, kilnojančius dekoracijų tvirtinimo vamzdžius ir apšvietimo sofitus.
Salėje sumontuotas ir elektra valdomas priekinės užuolaidos takas, atnaujintos scenos draperijos: priekinė uždanga, arlekinas, paskliaustės, kulisos ir galinė užuolaida.
Telšių kultūros centro direktoriaus Lino Ulkštino teigimu, atnaujinta įranga ir naujoji salė leidžia į Žemaitijos sostinę – Telšius atvežti ir suorganizuoti kuo įvairesnių ir aukštesnės kokybės renginių. Telšiuose ypač jaučiamas kultūros pulsas, gyventojai domisi renginiais ir aktyviai įsitraukia į centro veiklą.
Nors renovacija užtruko ir sukėlė nemažai nepatogumų, kultūros centro direktorius Linas Ulkštinas džiaugiasi, kad StS komanda kokybiškai ir sklandžiai atliko salės renovacijos darbus.
Technologijos: Scenos mechanizacija, draperija, apšvietimo sistema.
Lokacija: Telšiai, Lietuva
Partneriai: CHAUVET LIGHTING, ROBE, CHAMSYS, SMOKE FACTORY.
Metai: 2022
Kultūros baras Rąžė
Kultūros baras Rąžė – viena iš senųjų Palangos vietų, kuriai buvo suteiktas naujas gyvenimas. Anksčiau čia buvo valgykla, o dabar jaukiose terasose šalia upės galima mėgautis geru maistu, žiūrėti kino filmus ir klausytis muzikos. Vakarais šokiai vyksta gryname ore, o naktį persikelia į istorinės Rąžės vidų – čia įrengtas naktinis klubas.
Garso įrangą šiame klube suprojektavo ir įrengė Scenos techninis servisas (StS). Išskirtiniam kurorto klubui parinkta ir išskirtinė, muzikos mylėtojams ir šokėjams puikiai pažįstama Funktion-One garso sistema.
Funktion-One kolonėlės groja žymiausiuose pasaulio klubuose, o šį prekės ženklą nesunkiai atpažįsta garso gurmanai. Kolonėlės išsiskiria ne tik garso kokybe, bet ir išvaizda: sodri violetinė spalva ir skulptūriškas dizainas tapo jų skiriamuoju ženklu.
Nedidelei Rąžės patalpai parinkta optimali, maloni ausiai Funktion-One sistema. Klubo garso sistemą sudaro: Evo 6E, Evo 6SH, BR221, F81 kolonėlės ir D serijos garso stiprintuvai. Inovatyvaus dizaino Evo kolonėlės optimizuoja garso dispersiją.
BR (Bass Reflex) serija tobulai tinka klubų patalpoms, BR221 – tai galingos žemųjų dažnių kolonėlės; komplektuojamos kartu su Evo serijos pakabinamomis siauresnio kampo kolonėlėmis sudaro puikią nedidelio klubo garso sistemą.
Funktion-One kolonėlių dizainas vienija formą ir funkciją, o estetiška išvaizda gražiai tinka kultūringai Palangos šokių aikštelei.
Funktion-One įranga nėra gaminama masiškai, ji skirta profesionalams, o įsigyti galima tik iš autorizuotų distributorių. StS – oficialus Funktion-One atstovas Lietuvoje. Mūsų specialistai padeda parinkti optimalų įrangos komplektą, instaliuoja įrangą ir ją suderina.
Švyturys BHouse gastro baras
Švyturys BHouse gastro baras veikia 2018 metų vasarą rekonstruotos alaus gamyklos Švyturys brewery patalpose. Įspūdingas alaus darykloje įsikūrusio baro interjeras primena Niujorko industrines erdves: aukštos lubos, didžiuliai langai, o po grindimis matosi rūsys, talpinantis alaus brandinimo statines. Tai unikali, fotogeniška erdvė, kurią puošia meno kūriniai ir išskirtinės interjero detalės. Už stiklo sienos matosi veikianti alaus darykla. O didžiulės salės gale – scena, skirta koncertams, pasirodymams ar pokalbiams.
Įspūdingo dydžio erdvėje aukštomis lubomis baras išsidėstęs per du aukštus, tokia erdvė kėlė iššūkių garso sistemos įrengimui. Be to, reikėjo pasirūpinti ir patalpos akustika. Šiame bare Scenos techninio serviso (StS) specialistai suprojektavo ir įrengė apšvietimo ir garso sistemas, užuolaidas ir akustikos gerinimo priemones.
Patalpoje suprojektuota ir įdiegta L-Acoustics garso sistema. Ją sudaro siauresnio kampo – ARCS FOCUS ir platesnio kampo – ARCS WIDE kolonėlės, taip pat įgyvendintas garso sistemos išplėtimas – sumontuotos L-Acoustics X8 kolonėlės. Šios kolonėlės naudojamos ir foniniam garsui. Bendrai vieningoje garso sistemoje įdiegti stiprintuvai-valdikliai su signalų procesoriumi L-Acoustics LA8. Papildoma įgarsinimo sistema įrengta antrame aukšte: L-Acoustics X5 kolonėlės ir stiprintuvas LA4.
Didelėje patalpoje stiklo sienomis iššūkių kėlė ir akustika. Patalpos akustikai gerinti buvo specialiai pagaminta Showtex užuolaida, sumontuotas elektra valdomas uždangos takas – užuolaida dengia vieną iš stiklo sienų. Be to, žiūrovų erdvėje pakabintos audiniu padegtos akustinės panelės Jocavi; gyvų pasirodymų metu scenoje taip pat naudojama galinė būgnininko sienelė iš Jocavi.
Koncertų ar vakarėlių metu šis baras gali tapti ir koncertų sale – čia įrengta integruota apšvietimo sistema. Apšvietimo prietaisai leidžia ir gražiai pašviesti kamerinį koncertą, ir sukurti atmosferą šokių vakarui. Sistemą sudaro Chauvet Professional Wash Zoom ir Slim Par prožektoriai, valdomi ChamSys šviesų valdymo pultu. Efektus sustiprina rūko mašina.
StS specialistai projektuoja ir specialiai pagal esamą erdvę pritaiko apšvietimo, įgarsinimo, akustikos gerinimo sprendimus restoranams ir barams, naktiniams klubams, nedidelėms koncertų erdvėms.
Technologijos: Apšvietimo sistema, įgarsinimo sistema, akustikos gerinimo priemonės.
Lokacija: Klaipėda, Lietuva
Partneriai: CHAUVET LIGHTING, CHAMSYS, L-ACOUSTICS, JOCAVI.
Metai: 2018
Naujajame Vilniaus lenkų kultūros namų priestate – moderni teatro salė
Lenkų kultūros namai Vilniuje – viena didžiausių lenkų institucijų Lietuvoje, organizuojanti bendruomenės kultūrinį gyvenimą. Čia veikia daugiau kaip 30 visuomeninių organizacijų, vyksta koncertai ir spektakliai, rengiamos parodos, tradiciškai minimos lenkų nacionalinės ir kalendorinės šventės, veikia meno būreliai jaunimui ir vaikams.
2021 m., siekiant išplėsti pastato plotą, pradėtos Vilniaus lenkų kultūros namų priestato statybos. Po rekonstrukcijos pastato plotas išplėstas nuo 6 tūkst. kv. m iki daugiau kaip 10 tūkst. kv. m. Naujame keturių aukštų priestate įrengta kavinė, viešbutis, moderni televizijos studija, biurai ir universalios paskirties teatro salė.
Šios salės įrangą suprojektavo ir integravo Scenos techninis servisas (StS). StS specialistai konsultavo užsakovą dar prieš pradedant projektavimo darbus – tai leido išgryninti užsakovo norus ir salei keliamus reikalavimus; buvo parengtas reikalavimus išpildantis salės projektas, parinkta technologinė įranga. Be to, tai padėjo užtikrinti sistemų integralumą: įrengiant visas technologijų sistemas, galima užtikrinti sklandų jų tarpusavio veikimą.
StS specialistai universalioje salėje įrengė apšvietimo, įgarsinimo ir video sistemas, viršutinius įrangos kėlimo mechanizmus, scenos pakylą bei salės tribūną su kėdėmis, taip pat užuolaidos taką ir visas scenos uždangas. Čia sumontuota aukščiausius standartus atitinkanti įranga. „Įranga gali būti įvairiai išdėliota, galima keisti jos vietą, salėje padaryta daug pajungimo taškų; apšvietimo, garso ir video sistemos nesunkiai gali būti pritaikomos įvairiems renginiams“ – sako StS Projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.
Salėje suprojektuota apšvietimo įranga, atitinkanti universalios paskirties salės reikalavimus. Per visą salės perimetrą suprojektuoti ir pagaminti trys rėmai apšvietimo sistemai, aliuminio santvaras pagal specialų užsakymą pagamino olandai Sixty82. Tokios rėmo konstrukcijos leidžia įvairiai sukabinti apšvietimo prietaisus ir pritaikyti juos skirtingiems scenarijams –klasikinei teatro funkcijai, konferencinio renginio ar koncertinės programos apšvietimui. Apšvietimo sistemą sudaro 34 Chauvet Lighting apšvietimo prietaisai: profiliniai Maverick Silens 2 Profile ir užliejančios šviesos Rogue R1 BeamWash prožektoriai. Apšvietimo rėmai kilnojami elektriniais grandininiais prancūzų gamintojo Verlinde Stagemaker serijos keltuvais, tai palengvina renginių aptarnavimą – prietaisus galima patogiai perkabinti nuleidus rėmą ir stovint ant grindų.
Apšvietimo sistemos valdymui naudojamas ChamSys MQ70 valdymo pultas. Scenos meninį apšvietimą papildo rūko mašina Tour Hazer II iš Smoke Factory.
Įrengta profesionali prancūzų gamintojo L-Acoustics salės įgarsinimo sistema, kurią sudaro: A10i Wide ir A10i Focus plačiajuostės kolonėlės bei KS21i žemų dažnių atkūrimo kolonėlės. Papildomai ant rėminių aliuminio konstrukcijų sumontuotos foniniam salės garsui arba kartu su pagrindine garso sistema naudojamos X8 serijos kolonėlės. Visos sistemos garso signalų stiprinimui ir skaitmeniniam apdirbimui parinkti L-Acoustics LA4X serijos stiprintuvai-signalų procesoriai. Garso sistemos signalų valdymui bei apdorojimui naudojamas skaitmeninės technologijos, 48 kanalų garso pultas su papildoma skaitmenine scenos dėžute, kuri palengvina garso signalo perdavimą nuo scenos į garso operatoriaus darbo vietą, naudojant tik vieną Ethernet tipo kabelį. . Mikrofonų komplektas sukomplektuotas taip, kad tenkintų gyvo garso koncerto, teatro pasirodymo ar konferencijos tipo renginio poreikius.
Taip pat didelis dėmesys įrengiant salę buvo skiriamas video įrangai. Universalios paskirties salė puikiai tinka seminarams, konferencijoms – didelis ekranas įprastai tvirtinamas scenos gale, tačiau šioje salėje galima keisti jo vietą, o vaizdo projektoriui paruoštos net kelios pajungimo ir tvirtinimo pozicijos. Kadangi pastate yra įsikūręs viešbutis, biurai, buvo svarbu užtikrinti šią salės funkciją.
Naujoji Teatro salė pritaikoma įvairiems scenarijams. Salėje suprojektuota mobili scenos pakyla leidžia keisti scenos dydį, pagal poreikį galima sumažinti sceną ir padidinti žiūrovams skirtos vietos plotą. Modulinė Sixty82 scenos pakyla gali būti nuardoma pilnai arba dalimis, o scenos grindys nesunkiai permontuojamos kaip salės grindys – toks sprendimas palengvina modulių sandėliavimą. Taip pat sumontuota suvažiuojanti kėdžių tribūna, ant tribūnos – 115 sėdimų vietų, o papildomos kėdės gali būti pristatomos salės priekyje.
„Atsižvelgdami į kliento poreikį, suprojektavome suvažiuojančią kėdžių tribūną ir mobilią scenos pakylą. Vos vieno mygtuko paspaudimu ir tik per kelias minutes galima pakeisti salės erdvę. Tuščioje salėje gali vykti renginiai su stovimomis žiūrovų vietomis, konferencijoms galima sustatyti įprastas konferencines kėdes, atnešti stalus; meno kolektyvai gali išnaudoti didesnę erdvę repeticijoms. O jei vyksta renginys su žiūrovais, kuriam reikia įprasto amfiteatrinio susodinimo, kėdžių tribūna išskleidžiama“ – pasakoja J.Gružinskas. Jis pažymi, kad kėdžių tribūna yra automatizuota, o jai išskleisti ar suskleisti užtenka vieno techninio darbuotojo.
Projektuojant šią salę, svarbiausia buvo užtikrinti jos universalumą. Užsakovui buvo svarbu, kad salėje galėtų vykti įvairūs renginiai – tiek spektakliai ar koncertai, tiek konferencijos ar privatūs renginiai. StS specialistai dalyvavo visuose salės rengimo etapuose: suprojektavo visą salės technologinę įrangą, ją integravo, išbandė ir apmokė darbuotojus ja naudotis.
Technologijos: Scenos mechanizacija, draperija, apšvietimo sistema, įgarsinimo sistema, video sistema, scenos pakyla, kėdžių tribūna.
Lokacija: Vilnius, Lietuva
Partneriai: SIXTY82, CHAUVET LIGHTING, CHAMSYS, L-ACOUSTICS, VERLINDE, SMOKE FACTORY.
Metai: 2023
Tbilisio muzikos ir dramos Vaso Abašidzės teatras
Tbilisio muzikos ir dramos Vaso Abašidzės teatras
Tbilisio muzikos ir dramos Vaso Abašidzės teatras yra vienas seniausių teatrų Gruzijoje – pirmas spektaklis šiame teatre buvo parodytas 1935 metais. Gilias tradicijas saugantis teatras 2021 metais persikėlė į naujus namus. Menininkai įsikūrė istoriniame pastate, kuriame buvo atlikta įspūdinga renovacija. Naujai atidarytame teatre apsilankyti ne taip ir paprasta – bilietai į miuziklus išperkami vos pradėjus prekybą, netgi likus pusmečiui iki spektaklio. Kas taip traukia žiūrovus ir kaip prie to prisidėjo renovacija?
„Teatrui persikėlus į naujas patalpas, atsivėrė galimybės įgyvendinti net pačius ambicingiausius režisierių sumanymus. Naujos technologijos leidžia sukurti įspūdingus pastatymus, o žiūrovams tai labai patrauklu“ – sako StS projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.
Sename istoriniame pastate įgyvendinta didelė rekonstrukcija – visas pastato vidus buvo išgriautas ir teatras turėjo būti suprojektuotas naujai. Šios užduoties ėmėsi Scenos techninis servisas (StS). StS specialistai suprojektavo ir įgyvendino teatro viršutinės ir apatinės scenos mechanizacijos bei jų valdymo sistemas, salės įgarsinimo, natūralios akustikos, žiūrovų amfiteatro geometrijos, kėdžių, apšvietimo, vaizdo projekcinę ir kitas sistemas bei jų valdymą, taip pat atliko specializuotus statybinius darbus.
Pirmiausia buvo naujai suprojektuotas žiūrovų amfiteatras: teko keisti pakopos aukštį ir gylį, kad būtų užtikrintas geresnis matomumas žiūrovams. 426 vietų salėje sumontuotos modernios patogios žiūrovų kėdės.
Didžiausias šios salės išskirtinumas – scenos mechanika. Čia įrengta kilnojama orkestrinė duobė ir net 20 keliamų scenos pakylų. Scenos zonoje sumontuota 16 mažų (1,5×1,5 m) greitaeigių platformų, kurios dideliu greičiu gali kelti rekvizitą arba aktorius. Dėl galimybės kelti žmones, ši sistema atitinka aukščiausius saugumo reikalavimus. Scenos gale įrengtos trys dviaukštės platformos. Dar viena dviaukštė platforma yra darbinė, skirta scenos dekoracijas nuleisti į apatinį aukštą sandėliavimui. Visos platformos kilnojamos patikimais Serapid keltuvais. Taip pat buvo suprojektuotas scenos ratas, galintis važiuoti visomis kryptimis. Dėl sąlyginai nedidelės scenos, buvo nuspręsta rinktis mobilų surenkamą scenos ratą, kuris nėra stacionariai integruotas į sceną.
„Apatinės scenos mechanikos sprendimai atveria galimybes įspūdingiems pasirodymams: jei muzikinis spektaklis vyksta su orkestru, orkestrinė platforma nuleidžiama ir tampa orkestro duobe. Jei šokio spektakliui reikia didesnio scenos ploto, ši platforma pakeliama iki scenos lygio. Kilnojamos platformos leidžia sukurti išskirtinę scenografiją, netgi kilnoti aktorius. Dviaukštės scenos platformos gali būti fiksuojamos keliose padėtyse – tai leidžia spektaklio metu greitai pakeisti dekoracijas“ – pasakoja J.Gružinskas.
Viršutinę scenos mechaniką sudaro 18 skirtingų kėlimo linijų: 13 dekoracijų kėlimo štangų, 4 apšvietimo sofitai ir priekinis apšvietimo tiltas. Dekoracijų štangas kilnoja trosiniai Winwood keltuvai, o apšvietimo sofitus – grandininiai Prolyft keltuvai. Taip pat įrengta scenos uždangos valdymo sistema.
Apatinės ir viršutinės scenos technologijų sistemos valdomos centralizuotai, iš vieno pulto, ir leidžia užtikrinti darnią spektaklio eigą.
Apšvietimo sistemą sudaro priekinis ir galinis apšvietimo tiltai, keturi sofitai, taip pat šoninis apšvietimas. Be tradicinių nejudančių priekinio tilto prožektorių, suprojektuota judančių apšvietimo prietaisų. Parinkti labiausiai poreikius atitinkantys gamintojų Spotlight ir Robe apšvietimo prietaisai, valdymui parinktas Chamsys MagicQ MQ500 Stadium pultas. Scenografiją gali papildyti ir įdiegta video projekcijų sistema.
Muzikiniame teatre kiekvienas pasirodymas yra tarsi nedidelis koncertas, dėl to teatro garso sistemai keliami kiti reikalavimai nei tradiciniame teatre. Įrengiant garso sistemą naudota aukščiausius kokybės standartus atitinkanti L-Acoustics garso sistema. Taip pat įdiegta vidinio ryšio sistema: garsas nuo scenos transliuojamas į pultą režisieriaus asistentui, į grimerines, taip pat režisieriaus asistentas gali kalbėti į grimerines, pakviesti aktorius.
Atlikus matavimus, buvo parengtas akustikos gerinimo projektas. Kadangi netiko standartinės akustinės plokštės, buvo suprojektuotos ir specialiai pagamintos akustinės panelės, kurių kiekviena yra skirtingo dydžio, aukščio. Jos aptrauktos specialiai parinktu audiniu, derančios prie istorinio salės interjero. StS specialistai taip pat priderino visą draperijų komplektą: priekinę scenos uždangą, paskliaustes, kulisas, šonines ir galines uždangas.
„Šis projektas mums labai įdomus, visada džiaugiamės, kai galime išpildyti visą technologiją pilna apimtimi. Pagrindinis mūsų darbas – sistemų integralumas. Įrengdami visas technologijų sistemas galime užtikrinti sklandų jų tarpusavio veikimą, be to, tai leidžia efektyviai panaudoti lėšas“ – pasakoja J.Gružinskas.
StS specialistai suprojektavo ir techninį aukštą, skirtą aptarnaujančiam personalui. Virš scenos įrengti aptarnavimo tilteliai. Taip pat prie priekinio apšvietimo tilto sumontuota kilnojama apšvietėjo kėdė, palengvinanti priėjimą prie kabančių apšvietimo prietaisų. Viršuje ji gali važinėti palei priekinio apšvietimo tilto prožektorius, be to, užsikėlus sekimo prožektorių galima joje dirbti spektaklio metu.
„Didžiausias šio projekto iššūkis – sukoordinuoti tarptautinės komandos darbą. Vilnių ir Tbilisį skiria 2500 km, vykdant šį projektą buvo pasitelktos šiuolaikinės technologijos, leidžiančios dirbti nuotoliniu būdu, tačiau nemažai teko ir keliauti. Projektavimo procesą paspartinti leido atlikta salės fotogrametrija – tokiame modelyje matosi salės interjeras, net smulkios detalės, galima atlikti tikslius matavimus. Kai galėdavome montuoti įrangą, vykdavo mūsų komanda ir dirbdavo vietoje. Svarbiausia šiuose darbuose – precizika, negalėjome leisti nei mažiausios paklaidos, dėl to labai aktyviai dalyvavome net statybų procese“ – patirtimi dalinasi J.Gružinskas. Be to, įrangos montavimas vyko Covid-19 pandemijos metu. StS atstovas pasakoja, kad ėmė strigti tiekimas, atsirado nemažai apribojimų darbų vykdymui. Suprasdami projekto svarbą ir išskirtinumą, ilgamečiai StS partneriai, įrangos gamintojai, padėjo išvengti didelių sutrikimų.
Teatras veikia jau metus, o jo vadovai patenkinti StS komandos darbu. Jie džiaugiasi, kad technologiškai viskas veikia tvarkingai, patikimų gamintojų technika negenda.
Technologijos: apatinės ir viršutinės scenos mechanizacijos, salės įgarsinimo, apšvietimo, video įranga, žiūrovų kėdės, akustika.
Lokacija: Tbilisi, Georgia
Partneriai: SERAPID, WINWOOD, PROLYFT, SPOTLIGHT, ROBE, CHAMSYS, L-ACOUSTICS.
Metai: 2022
Keistuolių teatro scenoje stebuklus kuria 27 keltuvai ir 104 prožektoriai
Ar yra Lietuvoje kitas teatras, kurio spektaklių ir dainų tekstus mintinai mokėtų kelios žiūrovų kartos, nuo vaikų iki jų senelių? Vienas populiariausių Keistuolių teatro spektaklių „Geltonų plytų kelias“ scenoje rodomas jau tris dešimtmečius! Per tą laiką keitėsi aktoriai ir dekoracijos, netgi spektaklio pavadinimas, o dabar atnaujinta ir pati scena.
Keistuolių teatras – tai pirmas nepriklausomas profesionalus teatras Lietuvoje, įkurtas 1989 metais. Teatro namais tapo Spaudos rūmai Vilniuje, kuriuose po 30 veiklos metų, 2019 metais, pradėta įspūdinga transformacija.
Po dvejus metus trukusios rekonstrukcijos atnaujintą Keistuolių teatro didžiosios salės sceną spektaklių metu apšviečia daugiau nei 100 naujų prožektorių. Jie sukabinti ant dešimties santvarų, o priekinį apšvietimo tiltą formuoja įspūdingos keliolikos metrų ilgio lenktos santvaros; visa apšvietimo sistema yra mechanizuota – apšvietimo prietaisus kilnoja 27 gamintojo Verlinde keltuvai.
Apšvietimo sistemos įrengimui buvo keliami aukščiausi kokybės reikalavimai, o šią užduotį išpildė renginių technologijų ekspertai UAB „Scenos techninis servisas“ (StS).
„Nuo įsikūrimo Spaudos rūmuose šis teatras neturėjo tokios įspūdingos transformacijos. Per daugiau nei dvejus metus trukusią renovaciją Keistuoliai naujam gyvenimui prikėlė savo namus“ – pasakoja StS projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas. Jis pažymi, kad didžiausiu iššūkiu šiame projekte tapo salės išplanavimas: išskirtinė amfiteatrinė salė ir apvali scena reikalavo ir nestandartinio apšvietimo sistemos projekto.
Savo idėją apšvietimo sistemos projektui turėjo Keistuolių teatro šviesų dailininkas Darius Malinauskas, o StS pavyko išpildyti Keistuolių teatro suformuluotus reikalavimus. Norint kuo efektyviau išnaudoti esamą erdvę ir joje sumontuoti universalią prietaisų sistemą, reikėjo nestandartinių scenos konstrukcijų. Šiam projektui buvo specialiai pagamintos skirtingo lenkimo aliuminio santvaros. Keistuolių teatro didžiosios salės apšvietimo sistema yra unikali ir kitos tokios Lietuvoje nėra.
Lenktas santvaras pagal šį užsakymą, taip pat ir visas kitas santvaras šiam projektui pagamino patikimi StS partneriai iš Olandijos Sixty82.
Ši sistema išskirtinė ne tik savo forma ir apšvietimo technikos gausa, bet ir mechanizacija. Tam, kad būtų galima lengvai keisti ir skirtingai tvirtinti apšvietimo prietaisus, įrengta kėlimo sistema: apšvietimo prietaisus kilnoja 27 Verlinde grandininiai keltuvai ir gamintojo SRS Group valdymo sistema.
Verlinde – tai prancūzų įmonė, patyrusi kėlimo mechanizmų gamintoja, gaminanti ir scenai skirtus keltuvus.
Keistuolių teatro apšvietimo sistemą sudaro užliejančios šviesos Chauvet Wash tipo prožektoriai, Chauvet COLORdash, profiliniai Chauvet Maverick prožektoriai, Chauvet Ovation ir Ayrton Levante serijos prietaisai.
StS projektuotojai pasiūlė ir nestandartinį salės apšvietimo sprendimą. Aplink visą pusapvalę salę suformuotos ir apvalios apšvietimo LED juostos. Keičiant salės apšvietimo spalvas ir intensyvumą, galima sukurti ir atitinkamai pakeisti visos salės atmosferą.
Po rekonstrukcijos teatre įrengta ir mažoji salė. Mažojoje salėje per visą salės perimetrą suprojektuotas ir pagamintas specialus rėmas apšvietimo sistemai. Rėmo konstrukcija leidžia įvairiai sukabinti apšvietimo prietaisus, visas rėmas taip pat kilnojamas keltuvais.
Mažosios salės apšvietimo sistemą sudaro Chauvet ir Ayrton apšvietimo prietaisai.
Keistuolių teatre StS taip pat įdiegė video įrangą: video projektorius ir ekranus; taip pat pagamino scenos draperijas – priekinę uždangą ir šonines kulisas. Apšvietimo efektus šiame teatre sustiprina rūko mašinos.
Nestandartiniai sprendimai visuomeninėse ir kultūrinėse erdvėse – neabejotinai stipri StS pusė. Patyrusi projektuotojų komanda randa geriausius sprendimus, be to, ilgamečiai StS partneriai, gaminantys scenos įrangą, padeda sumanymus įgyvendinti.
Šioje apšvietimo sistemoje prožektoriai yra Chauvet Lighting ir Ayrton gamintojų, konstrukcija pagaminta iš olandų gamintojo Sixty82 santvarų, kėlimo sistema – prancūzų gamintojo Verlinde, o apšvietimo valdymo sistema – britų ChamSys.
„Keistuolių teatro renovacijos projektas – sėkmingo bendradarbiavimo su klientu ir partneriais rezultatas“ – sako StS projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.
Technologijos: salės apšvietimo, scenos mechanizacijos, video įranga.
Lokacija: Vilnius, Lietuva
Partneriai: CHAUVET LIGHTING, AYRTON, CHAMSYS, SIXTY82, VERLINDE.
Metai: 2021
Marijampolės kultūros centras
Pastato vieta Marijampolės miesto erdvių hierarchijoje unikali. Tai svarbi architektūrinė dominantė ir reikšmingas rajono kultūrinis centras. Objekto veikla universali, pabrėžianti 800 vietų žiūrovinės salės reikšmę miesto renginiams. Tai lyg miesto aikštė po stogu, kurioje vyksta miesto valdymo, kultūros, verslo, švietimo ir pramogų renginių organizavimas gyventojams. Statinio vidaus ir išorės architektūra kinta nuo postmodernizmo į moderno (J. Rėklaitė).
StS atliko salės scenos mechanizacijos, draperijos, apšvietimo ir garso sistemų atnaujinimo darbus. Taip pat įrengta kilnojama orkestrinė duobė.
2017 m.: scenos mechanizmų atnaujinimas
Atlikti inžineriniai darbai scenos tūryje: demontuoti seni kėlimo mechanizmai bei suprojektuotos ir sumontuotos kvadratinės aliuminio santvaros, pritaikytos tiek apšvietimo įrangos, tiek dekoracijų tvirtinimui. Sumontuota scenoje:
Renovacijos metu buvo naujai įrengtas priekinis apšvietimo tiltas su kabelių surinkėju, kuris yra virš žiūrovų bei kilnojamas grandininių keltuvų pagalba.
Santvaros nudažytos juoda spalva.
Scenos kėlimo mechanizmai – keltuvai.
Šiuo atveju buvo integruoti 26 olandų gamintojo PROLYTE, PROLYFT serijos grandininiai keltuvai:
Draperija. Rekonstrukcijos metu pilnai pakeista scenos draperija (kulisai, paskliaustės, galinė uždanga).
Iki tol salėje buvo įrengtos tik šešios kulisės (po tris į kiekvieną pusę), kurios tinkamai neatliko savo funkcijos: pasirodymu metu žiūrovai galėdavo matyti besiruošiančius atlikėjus, techninį personalą bei visus užkulisių techninius įrenginius.
Kulisių kiekis buvo padidintas dvigubai (po šešias į kiekvieną pusę) bei jos išdėstytos vienos statmenai šoninėms sienoms, kitos tam tikru kampu. Dvigubai padidintas ir paskliausčių, dengiančių sofitus bei dekoracines štangas viršuje, skaičius.
Taip suformuota galinė. Taip pat – suformuota iš scenos užuolaidų pilnai uždara erdvė pasirodymams: tiek viršuje, tiek šonuose, tiek gale techninės zonos tapo nebematomos, o aktoriai ar techninis personalas daryti parengiamus veiksmus.
Taip pat pakeista priekinė scenos uždanga, ji tapo automatizuota.
Sertifikatai. Visiems kėlimo mechanizmai, atsiradusiems scenoje po rekonstrukcijos, yra atlikta patikra ir jų naudojimui išduota bendra vartojimo instrukcija, kuri nurodo kokia maksimali apkrova leistina apšvietimo sofitams arba dekoracijų santvaroms bei kaip dažnai reikia atlikti mechanizmų saugumo patikrą.
Taip pat pagaminta speciali, grafiškai nurodanti kaip naudotis technologijomis lenta, kuri kabo scenos tūryje, techninėje, žiūrovams nematomoje zonoje. Čia techniniam personalui grafiškai nurodoma kiek galima ir į kokį tašką kabinti apkrovos.
2018 m.: apšvietimo sistemos atnaujinimas.
StS atlikto kabelių pravedimo darbus bei sumontavo naują elektros įvadinę spintą. Į scenoje esančius sofitus ir priekinį apšveitimo tiltą buvo atvesti elektros ir valdymo kabeliai, sumontuotos įrangos pajungimo dėžutės bei darbinis apšvietimas.
Apšvietimo sistema yra tinkama tiek teatrui, tiek koncertams, pagal poreikį galima keisti visų prožektorių pozicijas. Visi apšvietimo prietaisai yra su LED technologija, kas suteikia galimybę ne tik efektingai apšviesti sceną ir kurti meninius apšvietimo sprendimus, bet ir taupo elektros energiją.
Apšvietimo sistemą sudaro programuojami profiliniai ir užliejančios šviesos prožektoriai Robe, taip pat programuojami efektiniai prožektoriai Chauvet Lighting.
Prietaisams valdyti sumontuotas naujų valdymo pultų komplektas.
Apšvietimo sistemos efektams įgyvendinti – sumontuota rūko mašina su ventiliatoriais.
Apšvietimo sistema pritaikyta ir transportavimui bei naudojimui kitose erdvėse bei lauko renginiams. Tam skirtas saugojimo-transportavimo dėžių komplektas prožektoriams ir valdymo pultams.
2020 m.: įgarsinimo sistemos atnaujinimas.
Salėje įrengta aukščiausius standartus atitinkanti L-Acoustics garso sistema, puikiai tinkanti koncertinei veiklai. Sistemą sudaro L-Acoustics Kara II, SB18 ir SYVA garso kolonėlės bei L-Acoustics serijos stiprintuvai-signalų procesoriai. Taip pat – scenos mikrofonų komplektas ir garso valdymo pultas.
Kilnojama orkestrinė duobė
Sceną galima nesunkiai transformuoti vos vieno mygtuko paspaudimu. Čia įrengta kilnojama orkestrinė duobė. Dėl šio sprendimo galima maksimaliai greitai ir kokybiškai pritaikyti salę pagal renginio žanrą: pakėlus platformą padidinamas scenos plotas, o ją nuleidus – praplečiamas orkestrui skirtos erdvės plotas.
Platformą kilnoja SERAPID keltuvai. Šios platformos plotas 28 kv. m., kėlimo aukštis 3,2 metro, o kėlimo greitis 80 mm/s.
Įrašų studija
Marijampolės kultūros centre įrengta įrašų studija. Čia galima kokybiškai įrašyti tiek instrumentus, tiek vokalą; kurti aranžuotes, atlikti muzikos suvedimą ir garso postprodukciją.
Marijampolės kultūros centras po renovacijos tapo modernia įstaiga, ypatingą dėmesį skiriančia kultūrinių tradicijų puoselėjimui. Čia vyksta tiek svarbūs Marijampolės savivaldybės renginiai, tiek meno mėgėjų ir profesionalų pasirodymai.
Technologijos: Scenos mechanizacija, draperija, apšvietimo sistema, įgarsinimo sistema.
Lokacija: Marijampolė, Lietuva
Partneriai: PROLYTE GROUP, SHOWTEX, WINWOOD, ROBE LIGHTING, CHAUVET LIGHTING, CHAMSYS, L-ACOUSTICS, SERAPID.
Metai: 2017, 2018, 2020.
Šilutės kultūros ir pramogų centras
Renovuotas Šilutės kultūros ir pramogų centras atvėrė duris. Išskirtinį pastato fasadą puošia pamario architektūros motyvas, atsikartojantis ir interjere, o užėjus į vidų nustebina pro didžiulius vitrininius langus atsiveriantys vaizdai ir erdvias patalpas užliejanti šviesa. Tačiau bene svarbiausias pokytis nematomas plika akimi: tai scenos įranga. „Nauja moderni įranga sudarys sąlygas intensyvesnei kultūrinei veiklai bei naujiems kūrybiniams sumanymams. O žiūrovams įdiegtos technologijos leis mėgautis geresne vaizdo ir garso kokybe“ – sako Šilutės kultūros ir pramogų centro direktorė Jūratė Pancerova.
Naująją salės įrangą darbo projekto rengimo etape suprojektavo, o vėliau ir įdiegė Scenos Techninio Serviso (StS) profesionalų komanda. Renovuotame kultūros centre įrengtos dvi salės: nedidelė transformuojama Kamerinė salė ir 409 vietų Didžioji salė.
Scenos įrangai – specialus krovininis keltuvas
Šilutės kultūros centro išskirtinumas – krovininis keltuvas, skirtas pakelti įrangą ar scenos dekoracijas iš iškrovimo vietos lauke tiesiai į didžiosios salės užkulisius. StS specialistai suprojektavo ir sumontavo Serapid keltuvą, kurio aikštelės dydis 6×2 m, keliamoji galia 2000 kg, o kėlimo greitis net 100 mm/s. Greitaeigis keltuvas krovinius kelia į 5,5 metrų aukštį – tai stipriai palengvina atvykstančių spektaklių aptarnavimą. Šis keltuvas įrengtas lauke ir pritaikytas eksploatuoti lauko sąlygomis.
Kamerinė salė – universali ir transformuojama
Šilutės kultūros centre veikia septyni mėgėjų meno kolektyvai, jie renkasi ir repetuoja mažojoje centro salėje. Ši salė turi atitikti visų kolektyvų poreikius. Kadangi Šilutės kamerinis dramos teatras čia stato spektaklius irvykdo edukacinę veiklą, mažojoje salėje pastatyta mobili scena, kurią pagal poreikį galima greitai sumontuoti ar išmontuoti ir išnešti. Pagal šį salės planą StS specialistai suprojektavo naują apšvietimo sistemą.
Po renovacijos kamerinėje salėje pakeisti senieji vamzdžiai – sumontuota nauja vamzdžių sistema, kuri tvirtinama prie lubų ir perimetru prie sienos. Tai leidžia transformuoti erdvę – dėl per visą salę išdėstytų vamzdžių, apšvietimo prietaisus galima perkabinti ir pritaikyti įvairiems veiksmo salėje scenarijams.
Įdiegta apšvietimo sistema, kuri atitinka visų kolektyvų poreikius ir yra pritaikyta įvairiai apšvietimo scenografijai. Šiai sistemai parinkti užliejančios šviesos programuojami Robe prožektoriai bei efektiniai ir teatriniai
Chauvet Lighting prožektoriai. Integruota apšvietimo sistema valdoma Chamsys MagicQ MQ50 šviesų valdymo pultu.
Didžiojoje salėje – moderni apšvietimo sistema
Didžiojoje salėje vyksta spektakliai ir koncertai, etnokultūriniai renginiai, edukacinės programos ir valstybinės šventės. Projektuojant šią salę, itin didelis dėmesys buvo skirtas būtent apšvietimo sistemai, kuri išplėtė salėje vykstančių renginių galimybes.
Didžiojoje kultūros centro salėje suprojektuota automatizuota apšvietimo sistema: trys kilnojami apšvietimo sofitai, valdomi pultu. Sistema sukomplektuota iš įvairios paskirties prietaisų: teatrinio tipo, profilinių, užliejančių ir linijinių šviestuvų. Parinkti patikimo StS partnerio Chauvet Lighting prožektoriai. Šviestuvų pozicijos padeda sukurti trimatį atlikėjų ir dekoracijų vaizdą, nes yra šviečiama iš priekio, šonų, viršaus ir galo.
Apšvietimo sistema pritaikyta ir oficialiems renginiams, konferencijoms – tam naudojami šiltesnės spalvos ir tylesnio veikimo prietaisai.
Čia sumontuoti elektriniai trosiniai WinWood keltuvai leidžia nesudėtingai valdyti ir keisti scenos dekoracijas, uždangas, šviestuvus, o apšvietimo sistema valdoma ChamSys MagicQ MQ70 šviesų valdymo pultu.
Šilutės KPC įgarsinimui buvo sumontuota prancūzų gamintojo L-Acoustics, kurį Lietuvoje atstovauja Scenos techninis servisas, garso sistema. Tai – puikiai profesionalų rinkoje žinomas prekės ženklas. Aukščiausius kokybės standartus atitinkanti sistema leidžia žiūrovams mėgautis tolygiai sklindančiu garsu sėdint bet kurioje salės vietoje.
Po renovacijos – palankesnės darbo ir kūrybos sąlygos
Šilutės kultūros ir pramogų centro tikslas – didinti kultūros prieinamumą. Į centre vykstančius renginius kviečiami žiūrovai iš Šilutės ir aplink įsikūrusių gyvenviečių. Įstaigos direktorė Jūratė Pancerova pastebi, kad po renovacijos kultūros centre sudarytos palankios darbo ir kūrybos sąlygos kultūros darbuotojams ir jame susibūrusiems mėgėjų meno kolektyvams. Nauja įranga leis iš esmės pagerinti kultūros renginių kokybę. „Džiaugiamės sumontuota modernia scenos įranga bei StS techniniais sprendimais, darbus atliko kompetentingi darbuotojai. Esame dėkingi įmonės specialistams už konsultacijas ir profesionalius patarimus apie techninės įrangos panaudojimą, pritaikymą renginių scenografijai bei įvairių efektų sukūrimui“ – apie StS atliktus darbus sako Šilutės kultūros ir pramogų centro direktorė Jūratė Pancerova.
Technologijos: salės apšvietimo, scenos mechanizacijos, kėlimo įranga.
Lokacija: Šilutė, Lietuva
Partneriai: CHAUVET LIGHTING, CHAMSYS, Robe Lighting, L-Acoustics, Serapid, WinWood.
Metai: 2022
Kybartų kultūros centras
Kybartų kultūros centras – svarbi ne tik Kybartų miestelio, bet ir Vilkaviškio rajono kultūrinė ašis. Kultūros centre susibūrė net keliolika meno kolektyvų, nuolat vyksta renginiai, puoselėjantys krašto kultūros tradicijas.
2022 m. pavasarį čia užbaigtas svarbus kultūros centro infrastruktūros gerinimo etapas: atliktas patalpų atnaujinimas ir įrengta nauja, itin funkcionali renginių salė. Ši salė pritaikyta ne tik meniniams pasirodymams – spektakliams, koncertams, bet ir oficialiems bendruomenės renginiams, konferencijoms.
Renovuotoje Kybartų kultūros centro didžiojoje salėje sumontuota moderni scenos mechanika, vaizdo, garso ir apšvietimo įranga. Naująją salės įrangą darbo projekto rengimo etape suprojektavo, o vėliau ir įdiegė Scenos Techninio Serviso (StS) profesionalų komanda.
Apšvietimo sistema
Salės apšvietimo sistemai, formuojančiai koncertinių renginių meninį vaizdą, buvo keliami aukščiausi reikalavimai.
Įvairiems apšvietimo scenarijams pritaikyta sistema sukurta pasitelkiant CHAUVET Professional ir Robe Lighting gamintojų techniką. Programuojami efektiniai ir užliejančios šviesos prožektoriai parinkti racionaliai paskirstant jų funkcijas.
Apšvietimo sistemą sudaro galingi Chauvet Rogue „Wash” tipo prožektoriai (Rogue R2 Wash, Rogue R2X Wash), taip pat teatriniai taškiniai bei profiliniai prožektoriai (Robe T1 Profile, Chauvet Rogue R2 Spot), leidžiantys kurti skirtingus scenos vaizdo dinamikos sprendimus. Plataus kampo užliejančios šviesos prožektoriai Chauvet Ovation B-1965FC suteikia ypatingas scenografijos spalvinimo galimybes.
Apšvietimo sistemos valdymui naudojamas CHAMSYS MQ70 valdymo pultas.
Scenos meniniam apšvietimui papildyti pasitelktos ir tokios vizualinės priemonės kaip dūmų, rūko efektai, kuriems išgauti skirtos profesionalios dūmų ir rūko mašinos.
Įgarsinimo sistema
Didžiojoje salėje įrengta aukščiausius standartus atitinkanti prancūzų gamintojo L-Acoustics garso sistema: dviejų tipų ARCS WIDE ir ARCS FOCUS kolonėlės, taip pat po balkonu ir virš balkono sumontuoti garso sistemos išplėtimo elementai (papildomai panaudota 5XT garso sistema). Šių elementų pagalba garsas tolygiai pasiekia visas salėje esančias žiūrovų vietas.
Salėje taip pat įdiegti L-Acoustics serijos stiprintuvai-signalų procesoriai, scenos monitoriai, mikrofonų komplektas.
Įgarsinimo sistema puikiai pritaikyta įvairaus žanro pasirodymams ir gyvo garso koncertams.
Video sistema
Atsižvelgiant į tai, kad kultūros centre vyksta oficialūs renginiai bei organizuojamos konferencijos, salėje sumontuota ir profesionali konferencijų įranga: suintegruoti nešiojamas ir projekcinis ekranai ir 8400 liumenų projektorius. Ši įranga puikiai atitinka kultūros centro poreikius ir leidžia pritaikyti salę bendruomenės renginiams.
Scenos mechanizacija
Reikšminga salės atnaujinimo dalis – scenos mechanizacija. Salėje naudoti senieji kėlimo mechanizmai StS inžinierių buvo suremonuoti ir patikrintas jų saugumas eksploatacijai, sumontuoti nauji modernūs viršutiniai kėlimo mechanizmai priekiniam apšvietimo tiltui ir scenos sofitams. Taip pat didžiojoje salėje sumontuotas ir elektra valdomas priekinės užuolaidos takas.
StS specialistai pažymi, kad kultūros centrų įrangai keliami ne tik funkciniai reikalavimai, bet itin didelis dėmesys skiriamas prietaisų kokybės ir patikimumo kriterijams. Atsižvelgiant į tai, apšvietimo, garso ir vaizdo sistemos įrengimui naudoti tik patikimų StS partnerių aukščiausios kokybės gaminiai. Scenos keltuvams parengtos naudojimosi instrukcijos bei techniniai pasai.
Kybartų kultūros centro renginių inžinerinės įrangos bazės atnaujinimas iš esmės pagerino didžiosios salės scenos funkcionalumą bei išplėtė renginių organizavimo galimybes. Taip pat, kaip vienas svarbiausių tvarių ir ilgalaikių pasirinkimų, atnaujinta apšvietimo įranga su LED šviestuvais leido ženkliai sumažinanti elektros energijos sąnaudas.
Technologijos: salės apšvietimo, įgarsinimo, scenos mechanizacijos, konferencijų įranga.
Lokacija: Kybartai, Lietuva
Partneriai: CHAUVET LIGHTING, CHAMSYS, Robe Lighting, L-Acoustics.
Metai: 2021
Palangos kultūros ir jaunimo centras
1877 metais pastatytas Palangos Kurhauzas buvo pirmasis kurortinės paskirties pastatas Palangoje: čia veikė viešbutis, restoranas, skaitykla; vykdavo šokiai, teatro ir koncertiniai pasirodymai. Šio pastato istorija vėliau klostėsi nesėkmingai, o apleistą ir apgriuvusį pastatą 2002 metais visiškai suniokojo gaisras. Laimei, istorinį Kurhauzą pavyko atstatyti – šiandien jame veikia Palangos kultūros ir jaunimo centras.
2013 metais restauruota mūrinė pastato dalis, o praėjus dar keleriems metams – ir įspūdingo grožio medinė Kurhauzo dalis, išsiskirianti mediniais raižiniais. Čia įrengta puošni Reprezentacinė salė ir kamerinė Teatro salė. Restauratoriams pavyko iš senų nuotraukų atkurti gipso lipdiniais puoštą grafų Tiškevičių laikmečio interjerą. Tuomet laukė kitas iššūkis: pritaikyti Kurhauzo pastatą kultūrinėms veikloms nepažeidžiant jo autentikos, užtikrinant pastato vertingųjų savybių išsaugojimą.
Integruoti modernią įrangą autentiškame Palangos Kurhauze – rimta užduotis, kurią puikiai išpildė Scenos techninio serviso (StS) ekspertai. „Patys įdomiausi yra tie projektai, kuomet dirbame su autentiškais, restauruojamais objektais. Situacija verčia nuolat ieškoti nestandartinių sprendimų, reikalauja atidos ir smulkmeniškumo. Tai darbai, kuriais mūsų komanda gali pagrįstai didžiuotis“ – sako StS vadovas Laurynas Paškevičius.
Atnaujintoje Kurhauzo Teatro salėje – ir kino premjeros
Rengiant darbo projektą, pagrindinė StS projektuotojų užduotis buvo užtikrinti salės daugiafunkciškumą, parinkti optimalų scenos technologijų komplektą, leidžiantį išplėsti šios salės panaudojimo galimybes. Po renovacijos Teatro salėje gali vykti ne tik profesionalūs teatro pasirodymai, bet ir kino filmų premjeros.
Garso kokybei – jokių kompromisų. Teatro salėje suprojektuota prancūzų gamintojo L-Acoustics garso sistema užtikrina žiūrovui kokybišką garsą, o subtilus įrangos dizainas – ir estetinį salės vaizdą. Įgarsinimo sistemą sudaro plačiajuostės (A10 WIDE) ir žemų dažnių (KS 21) garso kolonėlės ir stiprintuvas garso sistemai (LA4X). Kino filmų peržiūrai įdiegta erdvinio garso Surround sistema (X8 garso kolonėlės, LA4 garso stiprintuvas).
Teatro salės apšvietimo sistema gali būti pritaikyta įvairiems apšvietimo scenarijams: tiek solo atlikėjų pasirodymams, tiek teatro trupės vaidinimams. StS specialistai parinko efektinius ir teatrinio tipo Chauvet prožektorius (R3 Spot, F-265WW, E-260WW su standartine 25-50 Zoom optika) bei programuojamus užliejančios šviesos Chauvet prožektorius (Rogue R2X Wash); suformuoti trys apšvietimo sofitai ir priekinis apšvietimo tiltas. Patikimų StS partnerių Chauvet apšvietimo prietaisai bei Chamsys šviesų valdymo pultas (MQ-70) įgalina kurti sudėtingą apšvietimo scenografiją. Šviesų dizaino efektą sustiprina specialios rūko ir dūmų mašinos.
Išskirtinio interjero objekte daug dėmesio skirta ir salės architektūriniam apšvietimui – StS specialistai parinko Chauvet prožektorius (COLORado Solo Batten), suteikiančius subtilaus spalvinimo galimybes.
Teatro salėje sumontuota vaizdo projekcinė sistema suteikia galimybę rodyti naujausius filmus dideliame ekrane, o kokybe nenusileidžia kino teatrams. Įdiegta sistema – lazerinis projektorius ir ekranas – taip pat pritaikyta konferencijoms: prijungus papildomus įrenginius, tokius kaip nešiojamas kompiuteris ar media grotuvas, salėje galima organizuoti įvairius renginius.
Išskirtiniame interjere – subtilūs technologiniai sprendimai
Modernizuojant Teatro salę, įdiegti scenos viršutinės mechanikos įrengimai: elektrinis uždangos takas, priekinis apšvietimo tiltas bei dekoracijoms ir apšvietimo įrangai tvirtinti skirti vamzdžiai, kilnojami elektriniais keltuvais.
Projektuojant scenos draperijas, StS komandai teko du svarbūs uždaviniai: suformuoti scenos poreikius atitinkantį draperijos komplektą ir išpildyti subtilų salės interjerą. Priekinė uždanga, arlekinas, kulisės ir galinė uždanga gražiai paslepia scenos mechanizacijos įrengimus, išsiskiria puikiomis akustinėmis savybėmis, padeda išpildyti teatrinio apšvietimo sistemą. Priekinė uždanga – tikra salės puošmena – specialiai paryškinta architektūrinio apšvietimo priemonėmis.
Klasikinio amfiteatro stiliaus žiūrovų zona suformuota ant laiptinės pakylos, teatro salei parinktos modernios, klasikinio dizaino žiūrovų kėdės, spalviškai derančios prie scenos užuolaidų.
Atnaujinta Teatro salė spektaklio auditorijai suteikia unikalią patirtį ir komfortą, o menininkams leidžia įgyvendinti kūrybinius sumanymus. Profesionalus salės įgarsinimo, apšvietimo bei mechanizavimo įrengimas išpildytas iki smulkiausių detalių.
Reprezentacinėje salėje – grafų Tiškevičių laikų autentika
Atstatant medinę Kurhauzo dalį, restauratoriai pagal išlikusius brėžinius ir nuotraukas atkūrė gipso lipdiniais puoštą buvusios skaityklos interjerą. Rekonstruotoje medinėje pastato dalyje įrengta reprezentacinė salė su įstiklinta veranda; čia gali vykti iškilmingi posėdžiai, santuokos ceremonijos, išskirtiniai kameriniai renginiai. Salėje naudojama mobili įranga – ekranas, garso sistema, kurią pagal poreikį galima perkelti tiek į reprezentacinę salę, tiek ir į kitas pastato erdves.
Vestibiulio įgarsinimui parinkta Bose garso sistema, atitinkanti aukščiausius kokybės standartus ir interjero estetiką. Bose Professional produkcija pasižymi dizaino sprendimais ir neretai pasirenkama būtent išskirtinio interjero patalpoms.
Palangos Kurhauzas šiandien – moderni kultūrinė erdvė, puoselėjanti profesionalaus meno sklaidą. Palangos kultūros ir jaunimo centras kasmet suorganizuoja per 250 renginių.
Technologijos: Įgarsinimo, apšvietimo ir video sistemos, scenos mechanizacija, draperija ir visų šių sričių valdymo sistemų projektavimas bei instaliavimas.
Lokacija: Palanga, Lietuva
Partneriai: L-Acoustics, Chauvet Professional, Chamsys, WinWood, Prolyte.
Metai: 2019
Moderni kino sistema – atnaujintos Vilkaviškio kultūros centro salės išskirtinumas
Lietuvos kultūros centruose vyksta ne tik vietinės bendruomenės, bet ir nacionalinių orkestrų, profesionalių teatrų pasirodymai, koncertai, spektakliai bei kiti renginiai.
Vis dėlto ne kiekvienas kultūros centras gali pasigirti ir profesionalia bei modernia kino teatro įranga – Vilkaviškio kultūros centras yra vienas iš jų. Vilkaviškio kultūros centro didžiojoje salėje, kurioje telpa net 466 žiūrovai, StS komanda sumontavo kino teatro sistemą, kuri taip pat yra pritaikyta ir 3D filmų žiūrėjimui.
Kino teatro sistemos įrengimui kultūros centre panaudota:
• skaitmeninis kino projektorius Christie CP2315-RGB. Komplektuojamas su media bloku GDC SR-1000, išorine duomenų saugykla Christie NAS-S3 ir stovu;
• skaitmeninis garso signalų procesorius USL JSD-60;
• rėminis projekcinis 3D ekranas Harkness Screens Spectral 240 Silver 3D Digital perforated screen;
• pasyvi 3D vaizdo sistema XPAND Passive 3D Polarization Modulator Gen2 (MS210C2);
• 200 vnt. akinių suaugusiems ir 80 vnt. akinių vaikams bei vežimėlis jų laikymui;
• Blue-ray laikmenų leistuvas Denon DN-500BD MKII, komplektuojamas su Extron DXP 42 HD 4K PLUS matriciniu komutatoriumi sistemos apjungimui;
• kino įrangos montavimo spinta.
Moderniai daugiafunkcinei salei – universali apšvietimo sistema
1991-aisiais metais pastatytas Vilkaviškio kultūros centras po trijų dešimtmečių didžiojoje salėje iš pagrindų atnaujino ir scenos apšvietimo sistemą.
Soliniai, popkultūros ar kapelų pasirodymai, nacionalinio simfoninio orkestro koncertai, profesionalaus teatro spektakliai – skirtingiems renginiams, daugiafunkciniam šios salės naudojimui įdiegta lanksti ir universali meninio apšvietimo sistema.
Šios vieningos apšvietimo sistemos įrengimui StS specialistai panaudojo įvairius ilgamečio partnerio CHAUVET LIGHTING apšvietimo produktus su skirtingais parametrais – tokiu būdu sukurtos plačios meninio apšvietimo galimybės.
Taškiniam, koncentruotam apšvietimui parinkti teatriniai profiliniai LED prožektoriai Chauvet Professional Ovation E-260WW su skirtinga optika – fiksuotų 50 laipsnių bei reguliuojamų 15-30 ir 25-50 laipsnių prožektoriai. O švelnaus scenos apšvietimo efektui sukurti – sumontuoti teatriniai Fresnel LED prožektoriai Chauvet Professional Ovation F-265WW.
Taip pat Vilkaviškio kultūros centro didžiosios salės apšvietimo sistemoje integruoti universalaus spalvoto apšvietimo LED PAR tipo prožektoriai Chauvet Professional COLORado 3 Solo bei linijiniai LED užliejančios šviesos prožektoriai Chauvet Professional Ovation B-1965FC.
Meninio apšvietimo ribas dinamikos atžvilgiu išplečia sumontuota judančių LED prožektorių komplektacija:
• Chauvet Professional Maverick Force S profile;
• Chauvet Professional Maverick MK2 Wash;
• Chauvet Professional Rogue R3 Wash;
• Chauvet Professional Maverick MK2 Spot;
• Chauvet DJ Intimidator Beam 355 IRC.
Integruota apšvietimo sistema valdoma pagrindiniu šviesų valdymo pultu ChamSys MagicQ MQ70, kuris patogiam naudojimui sukomplektuotas su išoriniu ekranu bei transportavimo dėže. Lauke ar kitose erdvėse vykstantiems renginiams gali būti naudojami nešiojami apšvietimo sistemos valdymo pultai Chamsys MagicQ MQ50 ir Chamsys MagicQ Extra Wing Compact su transportavimo dėžėmis.
Atsižvelgiant į šioje kultūros centro salėje vykstančių veiklų pobūdį, dažnai ten vykstančius meninius renginius, koncertus ir kitus pasirodymus, apšvietimo sistemą buvo papildyta StS partnerio – vokiečių gamintojo SMOKE FACTORY – rūko bei dūmų mašinomis, taip pat Magic FX vėjo generatoriumi. Jų naudojimas gali sustiprinti šviesų dailininko kuriamą apšvietimo dizainą bei suteikti stipresnių emocijų žiūrovams reginio metu.
Taip pat salėje įrengtas praktiškas darbinis apšvietimas, kuris gali būti naudojamas repeticijų ir kitų kasdienių darbų metu.
Scenos mechanizacija
Apšvietimo įrangos tvirtinimui scenoje panaudotos StS partnerio Sixty82 erdvinės kvadratinės santvaros M39SMB-L1200. Sklandžiam apšvietimo sistemos kabelių surinkimui, kai yra keičiamas sofitų aukštis, įrengti StS partnerio WinWood CAB-10-14 kabelių surinkėjai. Taip pat sumontuoti WinWood trosiniai kėlimo mechanizmai WIN-1000-8D-F ir WIN-500-4D bei priekinės uždangos tako mechanizmas TR6.
Lauko renginiams – praktiška scena
Įvairūs renginiai Vilkaviškio kultūros centre taip pat dažnai organizuojami ir lauke, todėl jiems rengti sumontuota StS partnerio Sixty82 praktiška 8×6 metrų surenkama scena arkiniu stogu.
Scenos sistemos komplektacijoje tai pat panaudoti tokie sprendimai, kaip:
• Sixty82 STAGE82 skydai;
• scenos skydų tarpusavio jungimo detalės Sixty82 STAGE-TO-STAGE CLAMP;
• reguliuojamo aukščio (90-140 cm ribose) kojelės scenos skydams Sixty82 TELECOPIC LEG;
• turėklai Sixty82 STAGE RAILING;
• laiptai Sixty82 STAIRS ADJUSTABLE 5 STEPS su turėklais;
• scenos stogo tentas;
• šoniniai scenos uždengimai.
Sklandžiam ir patogiam įrangos pakabinimui šioje scenoje parinktas elektrinis grandininis keltuvas PROLYFT PAE-250DC-0210 bei grandininių keltuvų valdymo blokas PROLYFT PLE-30-020.
Technologijos: kino teatro, salės apšvietimo, scenos mechanizacijos ir lauko scenos sistemos bei jų valdymo sistemų instaliavimas, montavimas.
Lokacija: Vilkaviškis, Lietuva
Partneriai: CHAUVET LIGHTING, CHAMSYS, WINWOOD, SIXTY82, PROLYTE GROUP, SMOKE FACTORY, Magic FX.
Metai: 2021
Nuo 1931-ųjų metų gyvuojantis Valstybinis Šiaulių dramos teatras į savo ilgalaikius namus Tilžės gatvėje persikelia 1940-aisiais metais. Šio teatro branda ir solidus indėlis į Lietuvos teatro istoriją bei šios meno srities pasaulį žinomas daugeliui teatro mylėtojų. Valstybinio Šiaulių dramos teatro įkūrimo metu tebuvo vienas profesionalus teatras Lietuvoje, o šis tapo antruoju tokio lygio teatru.
2014-2015 metais įvykdyta Valstybinio Šiaulių dramos teatro fasadų architektūrinę išraišką pakeitusi rekonstrukcija, o 2018-2019 metais baigti pagrindiniai darbai, susiję su didžiąja sale, žiūrovų bei šalia salės esančiomis erdvėmis, grimo kambariais.
„Šio rekonstrukcijos ir modernizavimo projekto išskirtinumas – išsami ir gili diskusija, kokios Šiaulių dramos teatro erdvės turėtų atgimti. Ilgaamžė brandi istorija, modernios dabarties bei dinamiškos ateities lūkesčiai – galbūt tai ir lėmė itin atsakingą šio projekto planavimą bei koordinavimą iš užsakovo pusės. Užsakovas iš tiesų daug domėjosi, lygino siūlytą įrangą bei galimas jos alternatyvas“, – apie projekto įgyvendinimą pasakoja StS projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.
Modernių 3D modeliavimo technologijų naudojimas bei visapusiškas požiūris į projektą
Projektuodami įgarsinimo ir apšvietimo sistemas Valstybinio Šiaulių teatro didžiajai salei, StS ekspertai naudojo profesionalias 3D modeliavimo sistemas: įgarsinimui naudota Soundvision, o apšvietimui – Capture programa.
Pagal pateiktą užduotį, StS komanda paruošė visapusišką įgarsinimo, darbinio apšvietimo bei scenos mechanizacijos sistemas apimantį projektą, kurį galima įgyvendinti skirtingais etapais.
„StS komanda teikia kompleksines integruotų projektų paslaugas. Siekiant funkcionalumo, kokybės, universalumo, ilgaamžiškumo ir kitų svarbių sėkmingo projekto aspektų, neužtenka įdiegti technologijas ir sumontuoti įrangą. Neatsiejama sėkmingos objekto rekonstrukcijos dalis – projektavimas plačiąja prasme: profesionalus planavimas, objekto erdvės ir kitų faktorių įvertinimas, reikalingų sistemų modeliavimas, konsultavimas“, – apie kompleksinius StS specialistų darbo metodus ir sistemų projektavimo svarbą pasakoja J. Gružinskas.
Pagal 3D technologijomis sumodeliuotą teatro didžiosios salės sistemų projektą StS specialistai atliko paruošiamuosius, instaliacinius įrengimo darbus: tiesė kabelius, sukūrė funkcionuojančią bazę tiek pradinio, tiek ir ateities montavimo etapams.
Profesionali įrangos patikra
Įgyvendinant kompleksinę objekto rekonstrukciją, kurioje gausu integruotų sprendimų, neatsiejama bei kertinė projekto dalis – profesionalus esamos įrangos būklės įvertinimas. Valstybinio Šiaulių dramos teatro salių mechanizacijų procese StS komanda atliko kompleksinius sprendimus. Kaip ir įprasta, pirmiausia buvo atlikta profesionali patikra, šiuo atveju – 28-iems kontrasvoriniams keltuvams, kuriems dalis sisteminių komponentų pagal išryškėjusį poreikį pakeista.
Kompleksinė scenos mechanizacijos sistema
Universaliai ir patogiai veikianti scenos mechanizacija svarbi ne tik spektaklio atlikimo metu. Sklandus šios mechanizacijos veikimas gali itin palengvinti ir kasdienį teatro gyvenimą, pavyzdžiui, spektaklio pasiruošimo procesą.
Atsižvelgę į iki tol naudotos scenos mechanikos būklę, salės specifikacijas bei suformuotos užduoties tikslus, StS specialistai atnaujino apšvietimo sistemai skirtą mechanizaciją.
Vienas iš esminių StS komandos įgyvendintų mechanizacijos sprendimų – atnaujinta scenos rato valdymo sistema. Šiame procese sumontuotas inverteris su pramonine valdymo įranga, kuri formuoja švelnų variklio paleidimą bei stabdymą ir turi tokias funkcijas, kaip: sukimasis pirmyn, sukimasis atgal, greičio reguliavimas bei stabdymo funkcija.
Taip pat buvo pakeisti trys apšvietimo sofitai, iš pasenusių metalinių į naujus PROLYTE H40V, bei sumontuoti šių sofitų kilnojimui skirti WINWOOD vienos tonos keliamosios galios trosiniai būgniniai teatriniai keltuvai su dviguba stabdžių sistema. Šie keltuvai yra funkciniai – jie naudojami tik prieš ir po pasirodymo. Siekiant sklandaus sofitų kilnojimo, pritaikyti WINWOOD kabelių surinkėjai – jie užtikrina tvarkingą kabelių surinkimą.
Visos šios scenos mechanikos (scenos rato, sofitų, taip pat ir priekinės uždangos) valdymui StS komanda suprojektavo ir sumontavo valdymo sistemas. Jų naudojimui suplanuota ir įdiegta elektros sistema: paskirstymas, įvadiniai automatai, kabeliai, laidai, takai.
Lanksčios elektros sistemos instaliacija
Svarbu paminėti, kad šios rekonstrukcijos metu StS ekspertai įgyvendino lanksčią elektros sistemą. Vienas iš pagrindinių tokios sistemos privalumų – universalumas. Pavyzdžiui, keičiantis prožektorių poreikiui scenoje, galima lengvai juos permontuoti į kitą vietą arba tiesiog pakabinti jų daugiau, juos sėkmingai pajungiant į apšvietimo sistemą. Taigi, suformuota universali bazė ir ateities sprendimams.
Universali ir puošni scenos draperijų sistema
Valstybinio Šiaulių dramos teatro didžiosios salės scenos tūrio scenografijos formavimui ir universaliam jos naudojimui StS specialistai sukūrė draperijos audinių sistemą, pakeitė visas scenos draperijas ir taip tarsi iš naujo įkvėpė gyvybės šiai istorinei scenai.
Nors ir sakoma, kad teatras prasideda nuo drabužinės, tačiau nemažesnė laukimo jaudulio akimirka užplūsta jau atsisėdus į teatro kėdę, kai prieš akis matosi būtent scenos užsklanda – plonytė riba tarp kasdienybės ir teatro pasaulio, kuriai jau netrukus prasiskyrus, žiūrovas bus pakviestas tapti spektaklio dalimi.
Valstybinio Šiaulių dramos teatro didžiosios salės scenoje StS komanda sumontavo įspūdingą 12 metrų priekinę uždangą, ji valdoma elektriniu būdu. Taip pat priekyje šios uždangos, scenos viršuje, suformuotas Arlekinas.
Svarbu paminėti tai, kad visos scenografijai panaudotos draperijos yra teatrinio tipo, puošnios ir nedegios – atitinkančios saugumo reikalavimus. Scenos draperijų sprendimams StS panaudojo profesionaliose pasaulio scenose plačiai naudojamų, StS partnerių SHOWTEX audinius.
Šoninių kulisų projektavime ir montavime StS komanda panaudojo papildomus mechanizmus, tvirtinimo mazgus su vamzdžiais – įgyvendinti dinaminiai šoniniai kulisai. Toks sprendimas leidžia kulisus pasukti scenos portalo atžvilgiu reikiamu kampu ir taip suformuoti estetiškai švarų ir vientisą juodos scenos vaizdą – žiūrovai nemato šoninių scenos erdvių, sienos. Praktiška, universalu ir estetiška.
Taip pat buvo pakabintos juodos matinės paskliaustės, kurios skirtos uždengti scenos viršutinės dalies konstrukcijas ir prožektorius nuo žiūrovų pusės, bei scenos galinė uždanga.
Scenos draperijos sumodeliuotos ir pasiūtos taip, kad būtų lengvai pakabinamos ant dekoracijų traversų bei taip pat lengvai nukabinamos ir padėtos saugojimui, jeigu tuo metu jų nereikia.
Visi šie scenos draperijų sprendimai sukuria precizišką ir puošnų scenos bei salės įvaizdį, o scenoje išlaikomas funkcionalumas bei lankstumas skirtingiems spektaklių scenografijų įgyvendinimams.
Įgarsinimo sistema
„Teatro įgarsinimas – subtilus ir preciziškas procesas. Įprastai teatro salėje vertinama natūralus garsas ir akustika, neretai įgarsinimo sistema naudojama tik foninei muzikai ar specialiesiems spektaklio garso efektams sukurti. Norėdami įvertinti Valstybinio Šiaulių dramos teatro didžiosios salės įgarsinimo poreikius, StS ekspertai pasitelkė Soundvision 3D modeliavimo programą, o poreikiams išpildyti – profesionalų rinkoje pripažinto, StS partnerio – L-ACOUSTICS gamintojo produkciją“, – apie teatro įgarsinimo sistemos diegimo aspektus pasakoja J. Gružinskas.
Valstybinio Šiaulių dramos teatro didžiojoje salėje suprojektuota vieninga L-ACOUSTICS garso sistema: plačiajuostė akustinė sistema KIVA II (4vnt.), išplėtimo į žemo dažnio sritį akustinė sistema SB15m (2 vnt.) bei stiprintuvas – valdiklis su signalų procesoriumi garso sistemai LA4X (1 vnt.), montavimui panaudota „Line-Array“ kabinimo įtaisas akustinėms sistemoms ( 4vnt.).
Taip pat StS komanda įdiegė bei sumontavo įgarsinimą bendrosioms teatro erdvėms, kurių pagalba yra transliuojami ir informaciniai skelbimai, apie spektaklio pradžią informuojantis skambutis. Šiems sprendimams panaudota: tinklinis grotuvas su laidiniu pulteliu (1 vnt.), virštinkinės kolonėlės (34 vnt.) bei garso signalo stiprinimo įranga – stiprintuvai (2 vnt.).
Darbinė funkcinė apšvietimo sistema
Tinkami apšvietimo sprendimai teatro scenoje padeda sukurti ar sustiprinti spektaklio nuotaiką, personažų skleidžiamas emocijas – dažnai tai tampa vienu iš kertinių sėkmingo spektaklio sudedamųjų dalių ir yra aiškiai matoma žiūrovams. Tačiau sklandžiam ir sėkmingam spektakliui nemažiau svarbūs ir tie faktoriai, kurių žiūrovai įprastai nemato. Vienas iš jų – darbinis arba funkcinis apšvietimas, kuris taip pat turi būti įgyvendintas profesionaliai: neiškreipiant bendros scenografijos, neužgožiant meninio apšvietimo sistemos sprendimų bei išpildant esminę savo funkciją, kaip pavyzdžiui, apšviesti praėjimus ir taip leisti laisvai judėti aktoriams, personalui.
Valstybinio Šiaulių dramos teatro didžiojoje salėje StS specialistai sumontavo LED šviestuvais pagrįstą funkcinę scenos apšvietimo sistemą.
Kviečiame virtualiai pasivaikščioti po Valstybinį Šiaulių dramos teatrą ir patiems įvertinti atgimusias teatro erdves: http://www.vsdt.lt/3d-turas/
Technologijos: scenos mechanizacija, įgarsinimo, funkcinio apšvietimo ir visų šių sričių valdymo sistemų projektavimas bei instaliavimas.
Lokacija: Šiauliai, Lietuva
Partneriai: PROLYTE GROUP, WINWOOD, SHOWTEX, L-ACOUSTICS.
Metai: 2019
Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) – inovatyvus Lietuvos universitetas, kuriame taip pat verda ir itin aktyvus universiteto bendruomenės gyvenimas, persipinantis su visuomenės aktualijomis, todėl universitete gausu tiek vidinių, tiek ir visuomenei skirtų renginių.
Dėl modernios akademinės aplinkos VGTU erdves pamėgę ir renginių organizatoriai. Viena iš tokių erdvių – naujai įrengta Aula Magna salė, kurioje STS suprojektavo ir įdiegė apšvietimo sistemą su papildomomis galimybėmis.
StS suprojektavo ir įgyvendino VGTU Aula Magna salės apšvietimo sistemą
Pagal VGTU parengtą techninę užduotį buvo pateiktas projektinis pasiūlymas viešajame konkurse, kurio pagrindu buvo suprojektuota ir įrengta stacionari apšvietimo sistema, kurią naudojant būtų galima išpildyti pagrindinius Aula Magna salėje vykstančių renginių poreikius.
Šioje salėje dažnai vyksta ne tik konferencijos, tačiau ir kiti įvairūs renginiai, kurie neįsivaizduojami be profesionalaus apšvietimo.
Iškilusio poreikio patenkinimui STS specialistai darbo projekto rengimo metu suprojektavo ir sumontavo stacionarią apšvietimo sistemą su papildomomis galimybėmis: išmaniai pritaikyti pakabinimo sprendimai leidžia padidinti apšvietimo kiekį, jeigu to prireiktų pagal individualią renginio specifiką. Toks projekto įgyvendinimas pasireiškia kokybe ir universalumu.
Aula Magna salėje sumontuota:
Apšvietimo įrangą valdo CHAMSYS QuickQ 30 valdymo pultas, su galimybe apšvietimo sistemos elementus valdyti ir planšete nuotoliniu būdu.
Priekinio apšvietimo prietaisai yra sumontuoti ant 2 juodų kvadratinių SIXTY82 santvarų, kurios yra 8 metrų ilgio. Santvaras su apšvietimo įranga kilnoja 4 PROLYFT grandininiai keltuvai. Prie jų suprojektuoti ir sumontuoti kabelių surinkėjai bei kabeliavimo sistema. Visa tai valdoma iš WINWOOD bevielio valdymo bloko. Kontražūriniam apšvietimui sukurti buvo suprojektuoti ir scenos zonos galinėje dalyje sumontuoti specialūs laikikliai apšvietimo prietaisų tvirtinimui.
„Pritaikytų sprendimų universalumas – itin svarbus aspektas renginių salei. Pavyzdžiui, šiuo atveju, esant poreikiui, santvaras galima naudoti ne tik apšvietimo įrangos pakabinimui, bet ir scenografijai. Taip pat svarbu paminėti tai, kad sistema yra mobili – tiek apšvietimo pultas, tiek keltuvai nepririšti laidais”, – įžvalgomis apie svarbius akcentus dalijasi STS projektavimo vadovas Julius Gružinskas.
Sklandžiam darbui – salės apšvietimo scenarijai ir profesionalus apmokymas
STS specialistai parengė labiausiai naudojamus apšvietimo scenarijus. Šie suprogramuoti ruošiniai itin palengvina sistemos valdymą – šviesos operatoriui tereikia pasirinkti tinkamiausią apšvietimo scenarijų pagal tuo metu salėje vykstantį veiksmą.
Visa įranga ir sistema sertifikuota pagal galiojančius normatyvus. Atlikti sistemos paleidimo darbai. Apmokytas vietinis personalas.
Technologijos: apšvietimo sistema, jos valdymo projektavimas bei instaliavimas.
Lokacija: Vilnius, Lietuva.
Partneriai: CHAUVET Professional, CHAMSYS Lighting, PROLYFT, WINWOOD, SIXTY82
Metai: 2020
Atsinaujinęs Lazdijų kultūros centras džiugina universaliomis sistemomis
2003-aisiais metais įkurtas Lazdijų kultūros centras tapo miesto gyventojų ir jo svečių laisvalaikio bei kultūros traukos vieta. Tarptautinės šventės, spektakliai, koncertai, stovyklos, suaugusiųjų užsiėmimai, filmų peržiūros – ir dar daugiau įvairiausių veiklų kasmet verda šiame kultūros centre. 2017-aisiais metais atsinaujinęs Lazdijų kultūros centras džiugina Scenos Techninio Serviso (StS) komandos suprojektuotomis ir įdiegtomis profesionaliomis apšvietimo, garso ir vaizdo atvaizdavimo sistemomis bei tikslinga scenos mechanizacija.
Įgarsinimo sistema
„Kaip ir įprasta StS komandos darbo procese, garso sistema suprojektuota atsižvelgiant į salės akustines savybes, atliekant akustinius matavimus bei išsamius derinimo darbus, todėl ir šio Lazdijų kultūros centro salės rekonstrukcijos projekto rezultatas – kokybiškas renginių įgarsinimas bei funkcionalus ir patogus sistemos valdymas“, – mintimis apie projekto įgyvendinimą dalijasi StS projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.
Lazdijų kultūros centro salėje suprojektuota ir įdiegta pasaulyje plačiai žinomo ir profesionalų pripažinto, StS partnerio – L-ACOUSTICS gamintojo produkcija. L-ACOUSTICS WIFO sistema turi dviejų tipų kolonėles: siauresnio kampo – ARCS FOCUS ir platesnio kampo – ARCS WIDE.
Scenos priekyje kiekvienoje pusėje sumontuotos po dvi ARCS WIDE kolonėles, kurios platesniu kampu skleidžia garsą arčiau esantiems žiūrovams bei dvi ARCS FOCUS kolonėles, kurios skirtos toliau sėdintiems žiūrovams, todėl garsą transliuoja siauresniu kampu. Taip pat priekyje sėdintiems žiūrovams papildomai įgyvendintas garso sistemos išplėtimas – sumontuotos L-ACOUSTICS X8 kolonėlės. Bendrai vieningoje garso sistemoje įdiegti stiprintuvai-valdikliai su signalų procesoriumi L-ACOUSTICS LA8.
Lazdijų kultūros centro salės išskirtinumas – žiūrovų erdvėje, salės gale, kabantis balkonas.
Atsižvelgiant į balkono reljefą bei kitus aktualius išmatavimus ir siekiant užtikrinti kokybišką garso sklaidą tiek balkone, tiek ir po juo sėdintiems žiūrovams, buvo sumontuoti L-ACOUSTICS garso sistemos išplėtimo elementai: po balkonu papildomai panaudota L-ACOUSTICS 5XT garso sistema.
Visi šie StS komandos suprojektuoti ir įdiegti garso sistemos sprendimai pilnai padengia salės erdvę, išlaiko natūralią garso kryptį ir leidžia žiūrovams mėgautis kokybišku garsu skirtingų renginių – taigi, ir skirtingų įgarsinimų metu.
Apšvietimo sistema
Meninio scenos apšvietimo sistemos įrengimui StS specialistai panaudojo ilgamečio amerikiečių partnerio CHAUVET produktus. Ši vieninga apšvietimo sistema suprojektuota ir įdiegta įvertinus įvairiapusę kultūros centro veiklą – parinkta įranga yra daugiafunkcinė ir daugeliu atveju gali būti taikoma universaliai. Montavimo procese įranga sukabinta į parinktas konkrečias pozicijas – atsižvelgta į tai, kokia veikla artimiausiu metu turėjo vykti kultūros centro salėje, tačiau bendrai apšvietimo sistema suprojektuota taip, kad esant poreikiui, jos elementai galėtų būti perkeliami į kitą vietą. Be to, ši apšvietimo sistema gali būti panaudota ir kitose miesto erdvėse, išvažiuojamuosiuose renginiuose.
Salės rekonstrukcijos proceso metu StS specialistai įvertino galimybes ir konsultavo dėl scenos ir salės zonose būtinų padidintos apkrovos pakabinimo taškų įrengimo, o vėliau ant jų sumontavo apšvietimo įrangai skirtus keltuvus.
Iš viso scenoje sumontuoti trys sofitai, jie įrengti su stacionariai įdiegta valdymo ir maitinimo laidų grandine, taip pat scenoje sumontuotas priekinis apšvietimo tiltas. Sklandų kabelių surinkimą, keičiant sofitų aukštį, užtikrina kabelių surinkėjai WINWOOD CAB-7 ir WINWOOD CAB-10-10.
Spektakliams, koncertams, paskaitoms – skirtingiems renginiams reikalingas vis kitoks scenos apšvietimas. Lazdijų kultūros centro salei suprojektuotą apšvietimo sistemą pagrinde sudaro programuojami šviesos diodų prožektoriai, kurie gali tiek siauriai, tiek ir plačiai apšviesti sceną ir taip sukurti atskiras spalvotas erdves, sustiprinti spektaklio ar kito renginio emocinę žinutę. Apšvietimo sistemoje panaudoti efektiniai taškiniai bei užliejimo prožektoriai Chauvet Maverick MK2 SPOT, Chauvet Maverick MK2 WASH bei spalva užliejantys prožektoriai Chauvet COLORado 2 Quad Zoom.
Taip pat StS komanda šioje apšvietimo sistemoje suprojektavo ir sumontavo teatrinius Chauvet Ovation F-165 WW prožektorius su spindulio apkarpymo funkcija – naudojant juos galima suformuoti norimos formos spindulius.
Bendram naudojimui kasdienai arba pasiruošimo bei kitiems scenos darbams galima naudoti darbinę scenos šviesą – sumontuoti specialiai tam skirti šviesos diodų šaltiniai Prow-FI-30W/CW-PIR.
Apšvietimo sistemos valdymui įdiegta StS partnerio CHAMSYS gamintojo produkcija: MQ80 tipo pultas su transportavimo-saugojimo dėže. Papildomai panaudotas jutiklinis ekranas Iiyama Prolite T1931SR-B1.
Atsižvelgiant į kultūros centro salės veiklų pobūdį, dažnai ten vykstančius meninius renginius, koncertus apšvietimo sistemą buvo papildyta StS partnerio – vokiečių gamintojo SMOKE FACTORY rūko mašina. Jos naudojimas leidžia sustiprinti šviesų menininko kuriamą šviesų dizainą bei išplėsti matomą šviesų spektrą.
Vaizdo atvaizdavimo (video) sistema
StS komandos suprojektavo ir įdiegė vaizdo atvaizdavimo sistemą, kuri susideda ir tokių pagrindinių elementų, kaip: 5,5 metrų pločio motorizuotas suvyniojamas projekcinis ekranas ScreenLine Lodo, priekinės projekcijos su elektrine pavara bei nuotoliniu valdymu, 9000 liumenų vaizdo projektoriaus Christie DW951-Q . Taip pat buvo nutiesti kabeliai, įdiegti signalo keitikliai Aten VE812, į sistemą įdiegtas kompiuteris su specializuota kompiuterine įranga, kurią naudojant galima ne tik leisti vaizdo medžiagą, tačiau ir ją kurti bei montuoti.
Scenos mechanizacija
Atsižvelgiant į Lazdijų kultūros centro salės poreikius, salės ir scenos išplanavimą bei saugumo reikalavimus, StS suprojektavo scenos mechanizaciją.
Neretai kultūros centrų salės, įskaitant ir šią Lazdijų miesto, turi specifinį scenos aukštį. Dažniausiai scenoje nėra dvigubo pakėlimo aukščio, kaip įprasta teatruose ar kitose salėse, todėl nėra kur pakelti scenos dekoracijų ir jų pakėlimas yra tik funkcinis: galimas tik pakėlimas į darbinę padėtį ir nuleidimas techniniam aptarnavimui.
Šis scenos aspektas buvo vienas iš pagrindinių pasirinktų projektavimo sprendimų faktorių – tokiu atveju kėlimo sistema turi atitikti D8+ saugumo reikalavimus, kad po ja galėtų vaikščioti žmonės, tačiau nėra būtina, kad tokie keltuvai veiktu ypatingos tylos rėžimu ar būtų itin greiti. Dėl šių aspektų buvo pasirinkti elektriniai grandininiai keltuvai PROLYFT PAE-250LV-0210 – ant jų sukabinti pagrindiniai visi scenos elementai: apšvietimo, užuolaidų, dekoracijų. Šiems naujiems keltuvams paruoštos naudojimosi instrukcijos bei techniniai pasai.
Projekto įgyvendinimo pabaigoje, įprasta tvarka, pravesti mokymai Lazdijų kultūros centro darbuotojams, kaip naudotis visomis įdiegtomis sistemomis.
Technologijos: scenos mechanizacija, apšvietimo, garso ir video sistemos ir visų šių sričių valdymo sistemų projektavimas bei instaliavimas.
Lokacija: Lazdijai, Lietuva
Partneriai: L-ACOUSTICS, PROLYTE GROUP, WINWOOD, CHAUVET LIGHTING, CHAMSYS, SMOKE FACTORY.
Metai: 2017