Naujajame Vilniaus lenkų kultūros namų priestate – moderni teatro salė
Lenkų kultūros namai Vilniuje – viena didžiausių lenkų institucijų Lietuvoje, organizuojanti bendruomenės kultūrinį gyvenimą. Čia veikia daugiau kaip 30 visuomeninių organizacijų, vyksta koncertai ir spektakliai, rengiamos parodos, tradiciškai minimos lenkų nacionalinės ir kalendorinės šventės, veikia meno būreliai jaunimui ir vaikams.
2021 m., siekiant išplėsti pastato plotą, pradėtos Vilniaus lenkų kultūros namų priestato statybos. Po rekonstrukcijos pastato plotas išplėstas nuo 6 tūkst. kv. m iki daugiau kaip 10 tūkst. kv. m. Naujame keturių aukštų priestate įrengta kavinė, viešbutis, moderni televizijos studija, biurai ir universalios paskirties teatro salė.
Šios salės įrangą suprojektavo ir integravo Scenos techninis servisas (StS). StS specialistai konsultavo užsakovą dar prieš pradedant projektavimo darbus – tai leido išgryninti užsakovo norus ir salei keliamus reikalavimus; buvo parengtas reikalavimus išpildantis salės projektas, parinkta technologinė įranga. Be to, tai padėjo užtikrinti sistemų integralumą: įrengiant visas technologijų sistemas, galima užtikrinti sklandų jų tarpusavio veikimą.
StS specialistai universalioje salėje įrengė apšvietimo, įgarsinimo ir video sistemas, viršutinius įrangos kėlimo mechanizmus, scenos pakylą bei salės tribūną su kėdėmis, taip pat užuolaidos taką ir visas scenos uždangas. Čia sumontuota aukščiausius standartus atitinkanti įranga. „Įranga gali būti įvairiai išdėliota, galima keisti jos vietą, salėje padaryta daug pajungimo taškų; apšvietimo, garso ir video sistemos nesunkiai gali būti pritaikomos įvairiems renginiams“ – sako StS Projektavimo skyriaus vadovas Julius Gružinskas.
Salėje suprojektuota apšvietimo įranga, atitinkanti universalios paskirties salės reikalavimus. Per visą salės perimetrą suprojektuoti ir pagaminti trys rėmai apšvietimo sistemai, aliuminio santvaras pagal specialų užsakymą pagamino olandai Sixty82. Tokios rėmo konstrukcijos leidžia įvairiai sukabinti apšvietimo prietaisus ir pritaikyti juos skirtingiems scenarijams –klasikinei teatro funkcijai, konferencinio renginio ar koncertinės programos apšvietimui. Apšvietimo sistemą sudaro 34 Chauvet Lighting apšvietimo prietaisai: profiliniai Maverick Silens 2 Profile ir užliejančios šviesos Rogue R1 BeamWash prožektoriai. Apšvietimo rėmai kilnojami elektriniais grandininiais prancūzų gamintojo Verlinde Stagemaker serijos keltuvais, tai palengvina renginių aptarnavimą – prietaisus galima patogiai perkabinti nuleidus rėmą ir stovint ant grindų.
Apšvietimo sistemos valdymui naudojamas ChamSys MQ70 valdymo pultas. Scenos meninį apšvietimą papildo rūko mašina Tour Hazer II iš Smoke Factory.
Įrengta profesionali prancūzų gamintojo L-Acoustics salės įgarsinimo sistema, kurią sudaro: A10i Wide ir A10i Focus plačiajuostės kolonėlės bei KS21i žemų dažnių atkūrimo kolonėlės. Papildomai ant rėminių aliuminio konstrukcijų sumontuotos foniniam salės garsui arba kartu su pagrindine garso sistema naudojamos X8 serijos kolonėlės. Visos sistemos garso signalų stiprinimui ir skaitmeniniam apdirbimui parinkti L-Acoustics LA4X serijos stiprintuvai-signalų procesoriai. Garso sistemos signalų valdymui bei apdorojimui naudojamas skaitmeninės technologijos, 48 kanalų garso pultas su papildoma skaitmenine scenos dėžute, kuri palengvina garso signalo perdavimą nuo scenos į garso operatoriaus darbo vietą, naudojant tik vieną Ethernet tipo kabelį. . Mikrofonų komplektas sukomplektuotas taip, kad tenkintų gyvo garso koncerto, teatro pasirodymo ar konferencijos tipo renginio poreikius.
Taip pat didelis dėmesys įrengiant salę buvo skiriamas video įrangai. Universalios paskirties salė puikiai tinka seminarams, konferencijoms – didelis ekranas įprastai tvirtinamas scenos gale, tačiau šioje salėje galima keisti jo vietą, o vaizdo projektoriui paruoštos net kelios pajungimo ir tvirtinimo pozicijos. Kadangi pastate yra įsikūręs viešbutis, biurai, buvo svarbu užtikrinti šią salės funkciją.
Naujoji Teatro salė pritaikoma įvairiems scenarijams. Salėje suprojektuota mobili scenos pakyla leidžia keisti scenos dydį, pagal poreikį galima sumažinti sceną ir padidinti žiūrovams skirtos vietos plotą. Modulinė Sixty82 scenos pakyla gali būti nuardoma pilnai arba dalimis, o scenos grindys nesunkiai permontuojamos kaip salės grindys – toks sprendimas palengvina modulių sandėliavimą. Taip pat sumontuota suvažiuojanti kėdžių tribūna, ant tribūnos – 115 sėdimų vietų, o papildomos kėdės gali būti pristatomos salės priekyje.
„Atsižvelgdami į kliento poreikį, suprojektavome suvažiuojančią kėdžių tribūną ir mobilią scenos pakylą. Vos vieno mygtuko paspaudimu ir tik per kelias minutes galima pakeisti salės erdvę. Tuščioje salėje gali vykti renginiai su stovimomis žiūrovų vietomis, konferencijoms galima sustatyti įprastas konferencines kėdes, atnešti stalus; meno kolektyvai gali išnaudoti didesnę erdvę repeticijoms. O jei vyksta renginys su žiūrovais, kuriam reikia įprasto amfiteatrinio susodinimo, kėdžių tribūna išskleidžiama“ – pasakoja J.Gružinskas. Jis pažymi, kad kėdžių tribūna yra automatizuota, o jai išskleisti ar suskleisti užtenka vieno techninio darbuotojo.
Projektuojant šią salę, svarbiausia buvo užtikrinti jos universalumą. Užsakovui buvo svarbu, kad salėje galėtų vykti įvairūs renginiai – tiek spektakliai ar koncertai, tiek konferencijos ar privatūs renginiai. StS specialistai dalyvavo visuose salės rengimo etapuose: suprojektavo visą salės technologinę įrangą, ją integravo, išbandė ir apmokė darbuotojus ja naudotis.
Technologijos: Scenos mechanizacija, draperija, apšvietimo sistema, įgarsinimo sistema, video sistema, scenos pakyla, kėdžių tribūna.
Lokacija: Vilnius, Lietuva
Partneriai: SIXTY82, CHAUVET LIGHTING, CHAMSYS, L-ACOUSTICS, VERLINDE, SMOKE FACTORY.
Metai: 2023